w

Zupy dla dzieci

zupy dla dzieci

Jak przyrządzać smaczne i zdrowe zupy dla dzieci? Znaleźliśmy dla Was garść zapomnianych przepisów z książki „Kuchnia dziecięca” z 1929 roku.

Z pewnością są to propozycje warte przypomnienia, ponieważ są to przepisy naszych mam i babć.

  1. Krupnik postny. (Na jedno dziecko).

2 łyżki stołowe drobnej kaszy jęczmiennej,

mały korzeń pietruszki,

2 korzenie marchwi (2 razy tyle, co pietruszki),

1 łyżeczka masła,

2 suszone grzybki,

trochę kartofli.

Pokrajaną włoszczyznę zagotować w wodzie (na szklankę krupniku — 2 szklanki wody), dodać potem kaszę, masło i grzybki (umyte poprzednio dobrze i namoczone w mleku przez parę godzin, użyć tego mleka). Gotować, póki kasza nie będzie miękka, wtedy dodać trochę kartofli, pokrajanych na cząstki, i gotować, dopóki nie będą miękkie, Grzyby wyjąć. (Smak grzybowy jest zdrowy—grzyby same krajane—nie).

2. Krupnik na mięsie. Podobnie zupełnie, ale bez masła i grzybów.

3. Kartoflanka wodna.

Trochę kartofli,

1 żółtko,

czubata łyżeczka masła.

Zagotować kartofle i wodę odlać. Dolać 1/2 szklanki wody i gotować, aż do rozgotowania kartofli. Przetrzeć przez sito; zmieszać z rozbitym w łyżce wody żółtkiem, szczyptą soli i masłem. (Taką zupę może dostawać dziecko już w 7-ym miesiącu, ale wtedy bez jajka – to dodajemy od 1 1/2 roku).]

4. Zupa jarzynowa.

l/2 szklanki marchewki,

1/2 szklanki kartofli,

1 łyżka stołowa ryżu,

1 łyżka fasoli,

malutki korzeń pietruszki,

łyżeczka masła.

Wszystko to razem gotować ze 2 godziny, dolewając wody, gdy się wygotuje. Ryż powinien być opłukany ze 2 razy w gorącej wodzie. Fasolka poprzednio namoczona. Odmianę twardszą wstawiamy wcześniej i oddzielnie, potem łączymy razem. Fasolka drobniutka jest najsmaczniejsza, najprędzej się gotuje – wtedy gotujemy odrazu razem. Po rozgotowaniu, z lekka przetrzeć przez durszlak — (pietruszki nie przecierać) i zaprawić masłem. Można dodać grzanek przy podaniu. Dla odmiany można zasypać manną.

5. Mleczna zupa z owsianych płatków.

2 łyżki owsianych płatków,

mniej, niż l/2 szklanki mleka,

łyżeczka masła,

1 żółtko.

Ugotować płatki w 2 szklankach wody, przetrzeć przez sito, dodać mleka i masła. Gotować wszystko razem niedługą chwilę i zaprawić żółtkiem. (Może dostawać bez żółtka 7-miesięczne dziecko).

6. Grochówka.

2 łyżki grochu,

łyżeczka masła,

marchewka,

pietruszka.

Groch, namoczony przez noc, rozgotować na masę — dodając masła. Oddzielnie ugotować smak z włoszczyzny. Groch przetrzeć przez sito i rozrobić smakiem. Zaprawić jeszcze masłem. Dodać grzaneczki z chleba.

7. Rosół jarski z manną.

2 marchewki,

1 pietruszka,

1 cebula,

trochę kartofli,

mała główka kalafiora,

1/2 łyżki masła.

Oskrobać i umyć 2 marchewki, 1 pietruszkę i cebulę. Każdą jarzynę przekroić na połowę i jedną połowę leciutko zarumienić na blasze. Potem wszystko wrzucić do wody (7 talerzy), gdy smak się wygotuje, a włoszczyzna będzie miękka, przecedzić. Na 20 minut przed podaniem wrzucić 10 kartofli, pokrajanych w kostkę, a na 15 minut przed podaniem, małą główkę kalafiora, obgotowanego i podzielonego na cząstki. Dodać dla smaku i łyżki masła. Można wreszcie dosypać 1/2 szklanki manny pszennej. Z tej proporcji otrzymamy cztery obfite talerze zupy.

8. Manna i pomidory (zupa).

Szklanka wody,

2 łyżeczki manny,

1/2 łyżeczki masła,

1/2 łyżeczki purée z pomidorów.

Ugotować kaszkę mannę na wodzie, licząc na jedno dziecko szklankę wody, 2 łyżeczki manny pszennej, l łyżeczki masła, — gdy będzie już gotowa, dodać pół, lub ćwierć łyżeczki purée z pomidorów. Odrobinkę osłodzić. Dzieci jedzą bardzo chętnie.

9. Zupa francuska.  

1 czerstwa bułka,

1 1/2 szklanki wody,

1 łyżeczka masła,

1 żółtko.

Jedną czerstwą bułeczkę pokrajać na kawałki i zalać szklanką i pół zimnej wody. Gotować na małym ogniu 40 minut. Przetrzeć przez sito, dolać wrzącej wody, żeby była gęsta, jak kleik. Zaprawić masłem i jednym żółtkiem (Proporcja dla jednego dziecka).

10. Zaciereczki na wodzie.

Na wrzącą wodę wrzuca się zaciereczki, które robimy, jak następuje: mąkę zagniata się z jajkiem i wodą (można nie używać jajka, — tylko samą wodę), i zagniecione ciasto sieka się drobno (nie skubie się, jak to mają we zwyczaju kucharki). Zacierki przesypuje się trochę mąką, aby się nie zlepiły. Soli do smaku. Można wkroić trochę odgotowanych kartofli i przed podaniem dodać i- łyżeczki świeżego^masła.

11. Zupa z powideł.

100 gr. powideł śliwkowych,

1/2 szklanki wody,

1/2 cytryny,

1/2 szklanki śmietany.

5 łyżeczki mąki.

Powidła śliwkowe zalać wodą, dodać soku z ćwierci cytryny. Gdy powidła dobrze się rozgotują, zaprawić 1/2 szklanką śmietany, rozbitą z odrobiną mąki (pół łyżeczki). Przecedzić przez sito i, w razie potrzeby, wsypać cukru. Podać z łazankami, lub z kluseczkami lanemi, zrobionemi w następujący sposób: rozbić żółtko z łyżeczką pszennej mąki i z wodą, by ciasto było rzadkie, ciasto wlać w trąbkę z’czystego papieru i przez wąski utwór trąbki lać na gotującą zupę.

12. Zupa z jabłek.

Obrać jabłka, pokrajać, nalać wodą, rozgotować, przetrzeć przez durszlak, pocukrzyć, zaprawić troszką śmietany i odrobiną mąki, podać z ryżem, kluseczkami, lub z białem pieczywem.

13. Zupa z czarnych jagód.

1 kwarta czarnych jagód,

1 łyżka śmietany,

1/2 łyżeczki mąki.

Kwartę czarnych jagód rozgotować w wodzie, licząc szklankę na dziecko, przetrzeć przez sito, zlać czysty sok, dodać cukru do smaku. Zaprawić do smaku troszką śmietany. Jeżeli zupę podajemy na zimno — to do śmietany nie dodajemy mąki—jeśli na gorąco, to dodajemy trochę (pół łyżeczki) mąki. Do zupy dodajemy zwykle ryż, lub łazanki.

14. Zupa wiśniowa.

Pół kwarty wisien nalać wodą, gotować, aż się owoc rozgotuje, przetrzeć przez durszlak, wsypać cukru do smaku, zaprawić śmietaną, by zupa nie była gęsta (mąki nie dodawać), wynieść, by ostygła. Można również podać na gorąco z łazankami, lub ryżem. (Tak samo przyrządzamy zupę ze śliwek i z żurawiny) Zupa z żurawiny ma zwykle smak cierpkawy)

15. Sposób przyrządzania pożywnego mleka zsiadłego.

Mleko odgotować i postawić w chłodnym miejscu, by ostygło. Garnczek kamienny wysmarować ze wszystkich stron dobrą, świeżą śmietaną — wlać do garnczka mleko i postawić w ciepłem miejscu, aż skwaśnieje — potem wynieść na miejsce zimne. Przed podaniem dziecku — należy mleko to trzymać czas jakiś w temperaturze pokojowej — gdyż zimne mleko zbyt silnie może oziębić żołądeczek dziecka. Dzieci zazwyczaj chętnie jedzą mleko, dobrze rozbite łyżką, lub specjalną drewnianą trzepaczką. Mleko zsiadłe, tak przyrządzone, podają w zakładzie dr. Tarnawskiego w Kosowie. Mleko to ma cenne wartości odżywcze. Z tego sposobu zakwaszania mleka powinny korzystać przede wszystkim matki, mieszkające w mieście, a co zatem idzie, kupujące mleko niepewne, od niewiadomych krów.

16. Witaminowy barszczyk bez gotowania.

Bardzo pożywny i smaczny jest barszczyk, przyrządzony w następujący sposób: bierze się kilkanaście sztuk ładnych buraków, obiera się je starannie, kraje na połowę, kładzie w kamienny garnek, zalewa letnią wodą i stawia w ciepłem miejscu. Po kilku dniach, gdy buraki skwaśnieją i zabarwią wodę na piękny czerwony kolor — można przyrządzić barszczyk. Bierze się fili­żankę owego zakwaszonego barszczu, zaprawia się do smaku cukrem, (o ile potrzeba, rozcieńcza wodą) i jeżeli kto chce, dodaje się kilka kropel cytryny. Następnie stawia się tak przygotowany barszczyk na ogniu i zagrzewa do pożądanej temperatury, zwracając przy tym baczną uwagę, by się barszczyk nie zagotował . Barszcz ten ma dużo witamin, nie zabitych przez gotowanie, jest smaczny i pożywny, ale nade wszystko doskonale reguluje żołądek. Polecamy barszcz ten wszystkim matkom, których dzieci cierpią na stałą obstrukcję. Dr. Tarnawski w Kosowie — od którego wzięłam przepis — daje ten barszcz pacjentom, posiadającym wrażliwy i słaby przewód pokarmowy, z bardzo dobrym dla pacjentów skutkiem.

Originally posted 2016-11-23 21:36:35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *