w

Lunchbox dla dziecka, czyli co zrobić, że drugie śniadanie w szkole było zawsze zjedzone? 4 wskazówki na ciekawy lunchbox

lunchbox dla dziecka

Moda na lunchbox dla dziecka na drugie śniadanie dotarła także do naszego kraju. Jednak znawcy zdrowego odżywiania wskazują, że to nie tylko moda, ale też sposób na to, by dziecko zjadło śniadanie w szkole. Aby tak, jednak było warto wiedzieć jak ciekawie komponować posiłki dla dzieci i na co zwracać uwagę.

Kreatywność przede wszystkim, czyli codziennie inny owoc…
Dzieci często nie chcą jeść drugiego śniadania, bo uważają, że dostali od rodziców coś, czego nie lubią. Tymczasem są po prostu produkty żywieniowe, których nie znają. Warto, więc zadbać o różnorodność posiłków na co dzień, a do pudełka ze śniadaniem wkładać codziennie np. inny owoc. Dzięki temu każdego dnia dziecko będzie mogło poznawać inny smak, a tym samym dostrzeże różnorodność swoich posiłków i przyzwyczai się do nich.

Rozsądna różnorodność

W zdrowym pudełku śniadaniowym dziecka powinny znaleźć się różne produkty: świeże owoce, chrupiące warzywa i połączenie produktów białkowych, mlecznych oraz węglowodanów. Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje, bowiem urozmaiconej diety ze wszystkimi jej składnikami, by rozwijać się prawidłowo. Dzięki temu może koncentrować się na nauce i ma siłę oraz energię do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Aby dziecko chętniej zjadało posiłek warto przygotować go razem. Można rano wstać kilka minut wcześniej i zachęcić dziecko, by np. wybrało rodzaj owoców do swojego pudełka śniadaniowego lub pomogło zrobić kanapki. Wspólne przygotowywane posiłków daje dużo radości i tworzy więź z rodzicami, jednocześnie ucząc zdrowych nawyków żywieniowych.

Lunchbox dla dziecka

Zobacz lunchbox dla dziecka b.box

Zachęcenie do jedzenia w szkole

Często dzieci zamiast jeść posiłek wolą rozmawiać ze znajomymi. Wiąże się to z faktem, że czas na jedzenie jest ograniczony. Dlatego warto zachęcić dziecko do jedzenia w szkole, mówiąc np. o tym, że pełnowartościowy posiłek sprawi, że będzie miało więcej sił nie tylko na naukę, ale też na zabawę w gronie przyjaciół. Ponadto można powiedzieć dziecku, że jeść może w gronie koleżanek i kolegów, np. przy wspólnym stoliku.

Co w praktyce warto dawać dziecku do jedzenia w szkole? 4 wskazówki na ciekawy lunchbox dla dziecka:

By dziecko jadło smacznie i zdrowo warto przygotowywać zbilansowane posiłki. A do takich zaliczamy połączenia warzyw, owoców i wszystkich, niezbędnych do rozwoju dziecka składników. Oto propozycje na lunchbox dla dziecka, które powinny znaleźć się w pudełku śniadaniowym:

 1. Owoce, które są cennym źródłem witamin i minerałów.
  Stanowią ważny składnik w diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto wybierać świeże owoce, które mają najwięcej wartości zdrowotnych lub też konserwowane. Czasami rodzice decydują się na suszone owoce, jednak w praktyce zawierają one więcej cukru od świeżych. Dlatego zamiast tego warto do pudełka śniadaniowego włożyć np. kilka śliwek.
  Zdecydowanie niepolecaną opcją jest również sięganie po gotowe batoniki z owocami. W praktyce zawierają one duże ilości dodatków, w tym cukru. Mają też niską zawartość błonnika. Alternatywą mogą być batoniki, które sami przygotujemy w domu.
 2. Warzywa w różnej formie, np. w postaci paluszków warzywnych z dipem. Można też dać dziecku na drugie śniadanie mały pojemnik z pomieszanymi warzywami, które zje jako przekąskę. Warto do niego włożyć np. pomidorki koktajlowe, kawałki papryczki w rożnych kolorach, paseczki ogórka itp. Taka gotowa „mini sałatka” to zdrowe i kolorowe danie.
 3. Różnorodne pieczywo. Czyli nie tylko pszenne, ale też np. pieczywo na bazie zbóż, z dodatkiem np. słonecznika, różnych rodzajów kasz itp. Dzięki temu dziecko poznaje różnorodność i uczy się odkrywać nowe smaki.
 4. Dodatki, takie jak np. masło orzechowe lub tuńczyk, jajko, krojone wędliny itp. Warto by takie produkty również znalazły się w diecie dziecka. To urozmaicenie i smaczny dodatek do chleba. Choć np. samo masło orzechowe dostarcza pewnych wątpliwości co do tego czy w pełni jest zdrowe, jednak warto wiedzieć, że nawet kaloryczne produkty są ważne w diecie dziecka. Raz na jakiś czas można je podawać, ponieważ to też sposób na to, by dziecko dostrzegało różnorodność posiłków.

Zobacz też:

Masz obawy przed podróżowaniem z dzieckiem? Po przeczytaniu tego artykułu znikną

Lunchbox dla ucznia

Jak uniknąć chaosu w życiu rodziny?

Originally posted 2020-12-23 17:21:15.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *