Jak odpowiednio wykonać zdjęcia dzieci?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wszyscy rodzice cenią sobie pamiątkę w postaci dobrze wykonanych zdjęć dziecka. Pociecha bardzo szybko rośnie, przez co zdecydowanie warto jak najszybciej uwiecznić jej wyjątkowe piękno na fotografiach. Może się wydawać, że zrobienie odpowiednich zdjęć to zadanie proste, jednak nic bardziej mylnego – należy zdawać sobie sprawę z kilku fundamentalnych zasad, aby właściwie odzwierciedlić urok dziecka.

jak wykonac zdjecia dzieci

Tym bardziej, że wykonanie zdjęć noworodka jest nieco łatwiejsze niż w przypadku kilkuletniej pociechy. Z czego może to wynikać? Przede wszystkim z faktu, że odrobinę starsze dzieci są znacznie bardziej ruchliwe i trudne do upilnowania, przez co zdecydowanie ciężej zadbać o optymalny poziom ich koncentracji. Rzecz jasna, w celu uzyskania zdjęć dziecka można skorzystać z usług doświadczonego i wykwalifikowanego fachowca, jednak przy odrobinie wysiłku można zrobić je samemu.

Podstawowe reguły, czyli jak uchwycić urzekające piękno chwili

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o konieczności unikania ujęcia z góry. Warto włożyć trochę pracy w zdjęcia ukochanego dziecka, gdyż dzięki temu można wiernie oddać towarzyszące jego obecności emocje. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zrobienie kilku zdjęć z poziomu, na którym znajduje się pociecha. Ponadto, najlepszy efekt gwarantuje decyzja o postawieniu na naturalność oraz swobodę. Usilne próby wywołania uśmiechu może zmęczyć dziecko – lepiej po prostu uchwycić jego zachowania w sytuacjach charakterystycznych dla życia codziennego, jak choćby zabawa czy sen.

Należy zdawać sobie sprawę, że nieco starsze pociechy z reguły znacznie chętniej biorą udział w podobnych sesjach, jeśli wcześniej sami wykonają kilka zdjęć i pobawią się aparatem. Oswojony maluch, który rozumie, na czym polega fotografowanie, czerpie z pozowania zdecydowanie większą frajdę.

Rzecz jasna, nie ma sensu nadto dbać o najdrobniejsze detale, jednak bez dwóch zdań warto zatroszczyć się chociaż o kilka najistotniejszych. Do takowych należą między innymi dobór odpowiedniego tła, posprzątanie w domu oraz unikanie krzykliwych kolorów czy wzorów. Poza tym, często doskonale sprawdza się rezygnacja z lampy błyskowej, bowiem dzieci są dość wrażliwe na tego typu bodźce, a wykonane w ten sposób zdjęcia mogą wyglądać dość nienaturalnie.

Wybór najlepszych zdjęć i zagwarantowanie sobie pamiątki na całe życie

Wykonanie zdjęcia idealnego może przysporzyć nieco trudności, a znacznie łatwiej o takowe, jeśli fotograf skorzysta z trybu zdjęć seryjnych. Nierzadko ciężko jest uchwycić ten upragniony, jedyny w swoim rodzaju moment, gdyż dzieci bywają bardzo ruchliwe i niecierpliwe. Możliwość wyboru kilku różnych wersji podobnego ujęcia to świetna perspektywa. Tym bardziej, jeśli autor zdjęć zadba o właściwy kadr – nawet jeśli fotografie na ekranie komputera prezentują się przyzwoicie, mogą nie pasować do ramki czy albumu.

Po prostu, warto zrobić dziecku jak największą liczbę zdjęć – wykonywanie ich systematycznie pozwala starannie uwieczniać nieustanny rozwój pociechy. Posiadanie namacalnej dokumentacji najważniejszych chwil z życia to jedna ze zdecydowanie najcenniejszych pamiątek dla całej rodziny. Oczywiście, nie ma sensu trzymać wszystkich, nawet nieudanych zdjęć. Zajmują one miejsce na dysku komputera, a można by w nim umieścić nowe, lepszej jakości fotografie.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi RafalRusek.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *