Rozwiązywanie problemów – jedna z najważniejszych umiejętności u Twojego dziecka

Umiejętność rozwiązywania problemów przez dziecko

Jako rodzic pewnie skupiasz się na wielu aspektach związanych z rozwojem swojego dziecka – pomagasz mu w nauce, zapewniasz możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych czy dbasz o to, by uczyło się funkcjonować w społeczeństwie. Choć wszystkie te kwestie mają duże znaczenie, to nie możesz zapomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy, jaką jest umiejętność rozwiązywania problemów przez dziecko.

Czemu umiejętność rozwiązywania problemów przez dziecko jest tak ważna?

Według badania Harvard Business Review dotyczącego umiejętności wpływających na sukces lidera rozwiązywanie problemów plasuje się w samej czołówce. Oczywiście Twoje dziecko niekoniecznie musi w przyszłości prowadzić własną firmę czy zarządzać pracownikami. Nie ulega jednak wątpliwości, że w swoim życiu napotka wiele problemów, z którymi będzie musiało sobie poradzić.

Zresztą ma z nimi do czynienia już we wczesnych latach swojego dzieciństwa – jednego dnia nauczyciel zadaje mu skomplikowane równanie matematyczne do rozwiązania, innym razem musi zdecydować, jak radzić sobie z presją rówieśników. Nieraz staje też przed wyzwaniem zakończenia konfliktu z rodzeństwem i znalezienia kompromisu czy wyciągnięcia ręki na zgodę. Umiejętność rozwiązywania takich problemów przez dziecko przyda się mu więc obecnie, ale także zaowocuje w przyszłości. Pracując nad tą kwestią już dziś, w dorosłym życiu lepiej poradzi sobie z innymi, większymi wyzwaniami.

Jak uczyć dziecko rozwiązywania problemów?

Skoro wiesz już, jak ważne jest kształtowanie u dziecka umiejętności rozwiązywania problemów, to teraz czas odpowiedzieć na pytanie, jak mu w tym pomóc. Wcale nie musisz na siłę tworzyć problemów, które skłonią dziecko do myślenia. Wystarczy, że wykorzystasz pewne nadarzające się okazje:

 • Myślenie na głos

  Jako rodzic też zmagasz się z wieloma problemami do rozwiązania. Czemu więc nie pokazać dziecku na własnym przykładzie, w jaki sposób można znaleźć wyjście z sytuacji? Nie chodzi tu jednak o samo przedstawienie problemu i wskazanie gotowego rozwiązania. Zamiast tego pozwól dziecku śledzić cały Twój proces myślowy. Kiedy pojawi się przed Tobą jakieś wyzwanie czy trudność, myśl na głos. Dzięki temu pokażesz, w jaki sposób można szukać wyjścia z danej sytuacji. Istnieje duża szansa, że Twoje dziecko wykształci w sobie nawyk, by w razie problemów dokonywać podobnej analizy i szukać rozwiązania.

 • Poproś o radę

  Możesz też zachęcić swoje dziecko do pomocy. Opowiedz o swoich problemach i poproś o radę. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, w ten sposób Twoje dziecko nie jest już tylko obserwatorem Twojego procesu myślowego. Zamiast tego samo angażuje się w całą sytuację i kształtuje zdolność znajdywania rozwiązań. To także dobry sposób, by pokazać dziecku, że rodzicom też zdarza się popełniać błędy i nie ma w tym nic złego. 

 • 3. Zadawaj pytania

  Możesz wspomagać umiejętność rozwiązywania problemów przez dziecko, zadając dodatkowe pytania. Kiedy to Twoja pociecha prosi Cię o radę w jakiejś sprawie, nie wskazuj od razu gotowego rozwiązania. Zamiast tego zadawaj pytania, na podstawie których dziecko będzie mogło wyciągnąć wnioski. Samodzielnie znajdując odpowiedzi, nie tylko lepiej zapamięta, w jaki sposób radzić sobie z podobną sytuacją w przyszłości. Nabierze też większego przekonania, że jest w stanie sprostać nawet dużym wyzwaniom. 

 • Wspieraj różne punkty widzenia

  Niektóre problemy można rozwiązać na wiele sposobów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie narzucać dziecku swojego zdania. Pokazuj mu, że każda opinia jest wartościowa. Nowa perspektywa może czasami doprowadzić do najlepszego wyjścia z danej sytuacji. Poza tym w ten sposób dziecko nie tylko nauczy się, że jego spojrzenie na świat jest ważne. Będzie też bardziej szanować perspektywę innych, co przyda mu się przy budowaniu zdrowych relacji – zarówno tych w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 


Zobacz też:

Rozwój motoryki małej u dziecka

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Właśnie dlatego duże znaczenie ma tu zaangażowanie rodziców

Dlaczego dzieci muszą mieć pluszowe misie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *