w

Oznaczenia plastiku, czyli co warto wiedzieć o plastikowych opakowaniach

Oznaczenia plastiku: na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wszystkie plastikowe opakowania znajdujące się w sklepach są jednakowe – obojętnie czy chodzi o pojemnik do przechowywani żywności, butelkę z napojem czy opakowanie od sprzętu elektronicznego. Tymczasem nic bardziej mylnego – istnieje aż 7 rodzajów plastiku i nie każdy z nich jest bezpieczny dla zdrowia. Stąd też warto świadomie robić zakupy, wiedząc, jaki rodzaj plastiku wybrać, szczególnie w kontekście akcesoriów związanych z branżą spożywczą takich jak kubki dla dzieci, bidony czy lunchboxy.

Oznaczenia plastiku – informacje na opakowaniach
Na każdym plastikowym opakowaniu znajduje się informacja na temat tworzywa, z jakiego zostało ono wykonane. Symbol trzech strzałek układających się w trójkąt z numerem od 1 do 7 znajdującym się wewnątrz dostarcza wszystkich niezbędnych informacji. Oczywiście pod warunkiem, że umie się je odczytać.

 

 1. PET
  oznaczenia plastiku 1
  Jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw jest PET. Znaleźć go można w każdym sklepie, bowiem produkowane są z niego między innymi plastikowe butelki na napoje czy naczynia jednorazowego użytku. Słowo „jednorazowe” nie jest tu bez znaczenia – opakowania PET nie nadają się do ponownego wykorzystywania, gdyż znajdujące się w nich związki chemiczne mogą niekorzystnie oddziaływać na układ hormonalny. Co więcej, takie opakowania nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze słońcem, które może spowodować wydzielanie szkodliwych dla zdrowia substancji.
 2. HDPE
  oznaczenia plastiku 2HDPE używany jest chociażby do produkcji markerów czy pojemników na produkty kosmetyczne. Znajduje też szerokie zastosowanie w branży spożywczej – między innymi przy produkcji pojemników oraz folii do pakowania żywności. Nic dziwnego, bo HDPE jest bezpieczny dla zdrowia, a wykonane z niego opakowania można powtórnie użytkować.
 3. PVC
  oznaczenia plastiku 3PVC to tworzywo często wykorzystywane w budownictwie, choć niektóre firmy wytwarzają z niego także folie do pakowania żywności. Warto jednak wiedzieć, że w procesie spalania PVC wytwarzane są szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, stąd też przy kupowaniu folii spożywczej należy sięgać tylko po tę oznaczoną numerem 2, nigdy numerem 3.
 4. LDPE
  oznaczenia plastiku 4W przemyśle farmaceutycznym często wykorzystywanym rodzajem plastiku jest LDPE. Znajduje on także szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Choć można go ponownie użytkować, to w przypadku branży spożywczej znacznie bezpieczniej jest sięgać po produkty wykonane z HDPE czy PP.
 5. PP
  oznaczenia plastiku 5Oznaczenia plastiku: Opakowania do żywności coraz częściej wykonywane są z PP. Jest to polipropylen wielokrotnego użytku, bezpieczny dla zdrowia. Sprawdzi się więc nie tylko jako izolator przewodów elektrycznych czy materiał do produkcji rur, ale także jako tworzywo do produkcji pudełek śniadaniowych, bidonów czy shakerów.
 6. PS
  oznaczenia plastiku 6W grupie szóstej znajduje się polistyren, częściej występujący w formie spienionej, czyli pod postacią styropianu. Jest tworzywem toksycznym, toteż nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Mimo tego w przemyśle spożywczym wielokrotnie można mieć z nim styczność – najczęściej pojawia się w postaci przykrywek stosowanych przy sprzedaży gorących napojów na wynos.
 7. Inne plastiki
  oznaczenia plastiku 7W ostatniej grupie znajdują się inne plastiki. Niektóre nie powinny być wykorzystywane przy produkcji żywności, gdyż może się w nich znajdować BPA, czyli inaczej bisfenol A. Jest to związek chemiczny mający negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Mimo tego BPA znajduje się w takich artykułach jak pojemniki na żywność czy butelki dla dzieci. Ale warto mieć też na uwadze, że bezpieczne tworzywo Tritan również oznaczone jest  jako 7, ale może służyć do przechowywania żywności i napojów.

 

Warto więc upewnić się przed zakupem danej butelki czy pojemnika, że umieszczono na nim informację „BPA free”. W przeciwnym razie takiego pojemnika nie można bezpiecznie używać do podgrzewania czy przechowywania gorących posiłków ani myć go w zmywarce.


 1.  4 najlepsze smoczki kauczukowe
 2. Co musimy zapewnić dzieciom aby rosły w zdrowiu emocjonalnym?
 3. Lakowanie, lapisowanie i fluoryzacja. Profilaktyka stomatologiczna w trosce o zęby malucha
 4. Dieta bezglutenowa dla dziecka? Jak to ogarnąć?

Originally posted 2021-01-06 15:50:26.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *