w

17-calowe laptopy dla każdego

Przekątna ekranu 15,6 cali przez wiele lat była pewnym standardem w segmencie laptopów. Obecnie na rynku można dostrzec tendencję zmniejszania rozmiarów tych urządzeń. Czy to oznacza, że dla tak zwanych 17-calówek nie ma już miejsca? Nic bardziej mylnego!

Spore wymiary co prawda ograniczają ich wykorzystanie (na przykład w podróży), jednak wciąż na rynku znaleźć można modele, które spełnią zróżnicowane oczekiwania wielu klientów. Za przykład uchodzić mogą laptopy HP Zbook oraz Lenovo G70-80.

Najwyższa wydajność

Pierwszy z nich występuje na rynku również w wersji 15-calowej, jednak nas interesuje przede wszystkim ekran większy. Dlaczego? Pozwala on bowiem na bardzo komfortową pracę zarówno w oprogramowaniu biurowym, jak i w wielu programach graficznych. Oglądanie filmów na takim laptopie również ma swoje oczywiste plusy.

Ogromną zaletą HP Zbook w wersji 17-calowej jest fakt, iż występuje on na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Potwierdzeniem tego jest możliwość zdecydowania się na kilka rodzajów procesorów. W najtańszych konfiguracjach znaleźć można układy Intel Core typu M czwartej generacji. Są to więc urządzenia przeznaczone dla urządzeń mobilnych, co nieco kłóci się z rozmiarami laptopa. Zdecydowanie najmocniejszym procesorem będzie w tym przypadku i7-4940MX – wyposażony został on w cztery rdzenie obsługujące osiem wątków.

Dla miłośników mikroinżynierii przygotowane zostały również modele z układami Intel Xeon E3, spośród których wymienić należy przede wszystkim Xeon E3-1575M (również posiadający cztery rdzenie).

Jeżeli jednak zależy nam na podzespołach pełnowymiarowych, które zapewniają maksymalizacje osiągów, warto zainteresować się laptopem wyposażonym w procesor Intel Core i7-6820HQ. Ten czterordzeniowy układ gwarantuje wydajność na najwyższym poziomie. Oczywiście na rynku znajduje się również wiele słabszych i tańszych konfiguracji laptopa.

Jeżeli jednak dysponujemy sporym budżetem, możemy pozwolić sobie na laptop HP Zbook pracujący na karcie graficznej Nvidia Quadro M5000M, która obsłuży wszystkie najnowsze gry komputerowe. W słabszych wersjach znajdziemy natomiast jednostki AMD Fire Pro. Omawiane urządzenie imponuje również pod względem obsługiwanej pamięci RAM (maksymalnie 64 GB DDR4-2133) oraz matrycy w rozdzielczości 4K.

Oczywiście za taką jakość trzeba sporo zapłacić. Cena najmocniejszej konfiguracji HP Zbook 17 wynosi bowiem około 10 000 złotych.

Wersja niskobudżetowa

Na drugim biegunie znajduje się Lenovo G70-80. Jest to bowiem laptop wpisujący się w niską półkę cenową. Jak natomiast wygląda sprawa wydajności?

Urządzenie w swojej najlepszej wersji wykorzystuje procesor Intel Core i5-5200U. Nie jest to więc najnowsza generacja, jednak ten dwurdzeniowy układ zapewnia całkiem przyzwoite działanie – akurat do pracy w biurze. Dla chcących wycisnąć z laptopa nieco więcej, zalecane są konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. W tym przypadku będzie to Nvidia GeForce 920M, posiadająca 2 GB pamięci DDR3.

Nie można zaliczyć jej do klasy premium, jednak bez problemu powinna poradzić sobie z obsługą takich gier jak Dirt Rally, F1 2014, The Sims 4 czy chociażby Diablo III. Pozostała część specyfikacji prezentuje się w sposób standardowy. Skorzystać możemy więc z maksymalnie 16 GB pamięci DDR3-1600 oraz dysków twardych typu HDD lub SSHD (oba maksymalnie 1 TB). Cena najmocniejszej konfiguracji Lenovo G70-80 nie przekracza 3000 złotych, jednak decydując się na słabsze podzespoły, możemy całkowity koszt zmniejszyć nawet dwukrotnie.

Jak więc widać, rynek laptopów 17-calowych w dalszym ciągu ma do zaoferowania urządzenia przystosowane zarówno do niewymagającej pracy biurowej bądź domowej, jak i modele wysokowydajne, pozwalające na obsługę zaawansowanych programów graficznych i najnowszych gier komputerowych.


  1. Jak wspierać dziecko z osłabioną odpornością?
  2. Jaki wybrać komputer dla dziecka?
  3. Jak rozmawiać z dziećmi o internetowej prywatności i bezpieczeństwie

Originally posted 2016-12-12 12:52:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *