w

Jaki wybrać komputer dla dziecka?

komputer dla dziecka

Na temat optymalnego wieku dziecka na wprowadzenia do jego życia nowoczesnych technologii debatę prowadzą sami zainteresowani, ich rodzice oraz różnego rodzaju pedagodzy i specjaliści w pokrewnych dziedzinach nauk. O jedną spójną opinię raczej trudno, chociaż większość racjonalnie myślących uczestników tej dyskusji zgadza się z twierdzeniem, że każde dziecko w innym wieku osiąga poziom emocjonalny i intelektualny pozwalający na swobodne korzystanie z komputera.

Przesadne wykluczanie nowoczesnych technologii z życia dziecka może być dla niego również szkodliwe pod względami socjalizacyjnymi, gdyż umiejętności komunikacji online czy obsługi różnych programów użytkowych są dzisiaj wymagane w coraz to młodszym wieku.

Komputer dla dziecka a nadzór rodzica

Przed każdym rodzicem stoi więc trudne zadanie określenia w przypadku własnego dziecka, kiedy i na ile pozwolić mu na całkowicie samodzielne i niekontrolowane przez nikogo korzystanie z komputera.

Oczywiście sporą część nadzoru rodzicielskiego nad dzieckiem w sieci czy przy komputerze, wykonywać mogą różnego rodzaju programy. Aplikacje czy kontrola rodzicielska, to sprawdzone rozwiązania ograniczające dostęp dzieci chociażby do niepożądanych treści, niektórych portali, aplikacji, a także zapisująca większość aktywności dziecka przy komputerze.

Jeśli już rodzic podejmie decyzję, że jego dziecko jest gotowe, aby dostać komputer stacjonarny do pokoju lub laptopa w prezencie albo smartfon na własność, powinien dokładnie zastanowić się nad tym, jaki dokładnie model wybrać. Dzieci wykorzystują sprzęty elektroniczne i multimedialne w bardzo specyficzny sposób, dlatego warto wybierać dzieciom modele adekwatne do ich potrzeb i ograniczeń.

Najważniejsze parametry komputera dla dziecka

Oczywiście większość dzieci prędzej czy później zaczyna odkrywać przyjemność obcowania z bohaterami i światami gier komputerowych. Nigdy jednak na wczesnym etapie rozwoju grafika w takich grach nie wymaga niesamowitych parametrów, więc karty graficzne ani procesory w laptopach dla dzieci wcale nie muszą być przesadnie nowoczesne.

Ciężko też wyobrazić sobie dziecko do dziesiątego roku życia, które wykorzystuje zaawansowane programy graficzne, wymagające zastosowania wielordzeniowego procesora. Główne czynności, które dzieci wykonują na swoich pierwszych komputerach, to oczywiście korzystanie z komunikatorów online oraz przeglądanie Internetu.

Odrabianie lekcji i uruchamianie dość prostych w obsłudze i wyglądzie gier, to kolejny aspekt, do którego komputery dzieciom i młodzieży są w ogóle potrzebne.

Do wszystkich tych czynności nie potrzeba bardzo nowoczesnego ani mocnego komputera. Można więc postawić w tej sytuacji na konfigurację odporną na działania niedoświadczonego użytkownika.

Dysk twardy nie musi posiadać nieograniczonej przestrzeni, ale powinien być przede wszystkim odporny na różnego rodzaju wstrząsy mechaniczne i inne mogące uszkodzić nośnik czynniki zewnętrzne.

Nie ma oczywiście sprzętu komputerowego całkowicie odpornego na zalania czy pęknięcia oraz upadki, ale są modele, w których projektanci postawili na trwalsze surowce i materiały bardziej odporne i bezpieczne od innych.


  1. Top 50 – pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem
  2. Jak rozmawiać z dziećmi o internetowej prywatności i bezpieczeństwie
  3. 17-calowe laptopy dla każdego
  4. Lampka biurkowa dla dziecka – ciekawe pomysły na samodzielne wykonanie

Originally posted 2016-11-17 18:47:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *