w

5 kreatywnych sposobów na zaangażowanie dziecka w proces gotowania

kreatywne gotowanie z dzieckiem
kreatywne gotowanie z dzieckiem

Wiele czynności, które dla rodziców wydają się tylko kolejnymi domowymi obowiązkami, dla dzieci może być ekscytujące. Z pewnością należy do nich gotowanie. Zaangażowanie swoich pociech w cały ten proces może przynieść wiele radości zarówno im, jak i rodzicom. Zamiast jedynie wspólnie przygotować kolejny posiłek, rodzice mogą więc sprawić, by cały ten proces wydawał się bardziej atrakcyjny. Tutaj więc sprawdzi się kreatywne gotowanie z dzieckiem.

Kreatywne gotowanie z dzieckiem może przynieść wiele korzyści

To, jak dzieci czują się w kuchni i na ile angażują się w proces gotowania, ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim dzięki gotowaniu stają się bardziej świadome zasad zdrowego żywienia. Lepiej rozumieją, czemu nie powinny codziennie jeść na mieście, ile warzyw i owoców należy spożywać i jakich składników lepiej nie nadużywać.

Poza tym dzięki gotowaniu dziecko uczy się cierpliwości i odpowiedzialności. Rozumie, że musi postępować według konkretnego przepisu, by osiągnąć zamierzony efekt. Wie też, że na niektóre rzeczy trzeba poczekać. Nie może na przykład zjeść ciasta tuż po wyjęciu z piekarnika, nawet gdy smakowicie ono pachnie. Zamiast tego musi zdobyć się na cierpliwość i czekać, aż ciasto wystygnie.

Z drugiej strony kreatywne gotowanie z dzieckiem to też świetny sposób na twórcze podejście do przygotowania posiłków. Dzieci, które czują się komfortowo w kuchni, chętnie eksperymentują, poznają nowe smaki i cieszą się jedzeniem. Dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki takiemu wspólnemu gotowaniu mogą spędzać czas z rodzicami. Kuchnia nie jest więc dla nich miejscem kolejnych domowych obowiązków, ale kojarzy się z przyjemnością i dobrą zabawą.

Pobudzenie kreatywności

Jednym z prostych sposobów na zaangażowanie dziecka w proces gotowania z pewnością będzie umożliwienie mu podejmowania własnych decyzji. Niech wybierze, czy woli kroić warzywa, czy może ugniatać ciasto. Można też zapewnić mu więcej swobody przy przygotowywaniu potrawy. Niech opracuje swoją własną listę dodatków do naleśnika czy pizzy. W ten sposób będzie mieć okazję, by poeksperymentować ze składnikami i poznać nowe połączenia smakowe. Poczuje się wówczas jak prawdziwy młody kucharz, a nawet kulinarny twórca.

Gotowanie jako eksperyment naukowy

Kreatywne gotowanie z dzieckiem może być też dobrym pretekstem do nauki. I choć sposób myślenia w sposób ścisły wydaje się zaprzeczeniem myślenia twórczego, to w praktyce obie te kwestie można połączyć. Przecież, żeby dany wypiek się udał, trzeba dokładnie odmierzyć poszczególne składniki. A co stałoby się, gdyby w cieście w ogóle nie znalazł się któryś ze składników – na przykład proszek do pieczenia, mąka czy sól? To też dobra okazja, by pozwolić dziecku na próbowanie potraw i wyrażanie własnego zdania – czy w tym daniu brakuje soli, sera albo jakiejś przyprawy? Co warto zmienić? W ten sposób młody kucharz będzie bardziej świadomy smaków, a kuchnia wyda mu się miejscem bardzo twórczym.

Najpierw jemy oczami

A skoro już mowa o procesie twórczym, to nie można zapomnieć, że cały proces gotowania nie sprowadza się jedynie do przyrządzenia posiłku. Dużo przyjemności dziecko może czerpać także z tego, co wydarzy się potem, a więc z odpowiedniego zaserwowania potrawy na talerzu. To doskonała okazja, by wyrobiło w sobie zmysł estetyczny i dało się ponieść swojej kreatywności. Tym bardziej, że do takiego zadania można zaangażować nawet najmłodszych, którzy są jeszcze za mali, by gotować w kuchni razem z rodzicami. W ten sposób poczują, że też mają ważne zadanie, co znacznie zwiększa szanse, że w kolejnych latach chętnie dołączą się do gotowania.

Gotowanie jako konkurencja

Nikomu nie zaszkodzi też odrobina współzawodnictwa. Czemu by więc nie uczynić wspólnego gotowania pretekstem do małych, rodzinnych zawodów? Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Można zorganizować konkurs na najlepsze przyozdobienie ciastek, najsmaczniejsze dodatki do potrawy, najbardziej staranne pokrojenie składników czy chociażby na najładniejsze przyozdobienie talerza. W przypadku nieco starszych dzieci świetnie sprawdzi się też konkurs na gotowania, w którym każda osoba spróbuje opracować swój własny, autorski przepis.

Wspólne planowanie menu

Kreatywne gotowanie z dzieckiem nie zakłada jednak tylko wspólnego przygotowania posiłków. Cały proces można zacząć już wcześniej – pokazując młodemu kucharzowi, jak ważne jest planowanie. Warto dać mu możliwość wypowiedzenia się. Może nie lubi niektórych potraw, a zamiast nich wolałby włączyć do menu jakieś inne danie?

Takie wspólne przygotowywanie menu to świetna okazja, by zwiększyć świadomość żywieniową najmłodszych. Warto wytłumaczyć dzieciom, czemu niektórych składników w diecie powinno być więcej, a innych mniej i na co należy zwrócić uwagę, planując posiłki. Po przygotowaniu menu i rozplanowaniu całego tygodnia można też sporządzić listę składników. W przypadku starszych dzieci nie zaszkodzi nawet pójście o krok dalej – określenie konkretnych celów żywieniowych na dany tydzień czy nawet ograniczonego budżetu i zaplanowanie posiłków na tej podstawie.

Originally posted 2021-07-02 08:12:33.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *