w ,

„Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku” – gotowanie z dziećmi

gotowanie z dziećmi

Gotowanie z dziećmi – w czasie roku szkolnego dzieci nie mają powodów do nudy. Ciągle coś się dzieje, a wręcz czasem bywa i tak, że dzień jest za krótki. Natomiast podczas wakacji… Bywa i tak, że dziecko kręci się po domu i marudzi „Mamo, nudzi mi się”. Może zatem jest to dobry czas na naukę gotowania.

Gotowanie z dziećmi stało się popularne nie tylko dzięki uruchomieniu kulinarnego talent show „MasterChef Junior Polska”. Gotowanie z dziećmi, wspólne posiłki, odkrywanie nowych smaków po to, by wybrać ulubione to świetny sposób nie tylko na spędzanie czasu, ale także na budowanie relacji. I rodzice doskonale o tym wiedzą, choć zdecydowanie zbyt rzadko z tej zasady korzystają.

My, dorośli często widzimy za dużo zagrożeń wynikających z takich sytuacji. Boimy się, że w kuchni powstanie bałagan. Boimy się, że może efekt gotowania będzie niejadalny. Boimy się, że dziecko sobie coś zrobi… I wszystkie te zastrzeżenia są racjonalne. Ale czy wszystko, co z dzieckiem robimy musi być racjonalne? Czy wspólne gotowanie z dziećmi nie może być po prostu świetną zabawą? Bałagan posprzątamy, rzeczy niejadalne przygotujemy jeszcze raz, a przygotowując odpowiednie zestawy sprzętów, które większej szkody nie zrobią, zabezpieczymy się przed zacięciami…

Książka, której bohaterką jest Zuzanna Kociołek nie jest jedyną publikacją z przepisami dla dzieci. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest kulinarną bajką.
W bajce wszystko może się zdarzyć, więc pewnego dnia na wozie kucharza Płatka z kociołka pełnego owsianki wyskoczyła dziewczynka. Pozwólcie Państwo zatem, że przedstawimy: Zuzanna Kociołek.

Zuzanna ma osiem lat, jest więc w najlepszym wieku do podejmowania pierwszych prób gotowania.

W tej książce wszystko kojarzy się ze zdrową kuchnią, przecież wszystko to wydarza się w Krainie Smaku. Część akcji dzieje się na ulicy Humusów, wóz kucharza Płatka ciągną osły o imionach Cynamon i Kardamon, na śniadanie je się owsiankę kokosową, jaglankę truskawkowo-daktylową lub płatki z brązowego ryżu w cynamonie.

Opisy miejsc i magicznych istot połączone są z przepisami kulinarnymi, które można znaleźć na końcu książki. Kucharska część historii o Zuzannie sprawia, że cała rodzina może fantastycznie spędzić czas. Zarówno w trakcie gotowania, jak i podczas jedzenia.

Melania Kapelusz o książce: Maciej Rożen wystrzelił z literackiego kociołka ze smakowitym debiutem. Dobra energia, którą emanuje mała bohaterka, tryska z kartek książki i radośnie zalewa czytelnika. Opisy pełne odniesień do warzyw i owoców rozgrzewają brzuch oraz serce. Na każdej stronie czają się niezwykłe, bajkowe perypetie.  Po przeczytaniu pierwszej części przygód Zuzanny Kociołek rośnie apetyt na kolejne.

Maciej Rożen – od piętnastu lat związany z kinem i telewizją. Miłośnik kulinarnych eksperymentów i bałaganu w kuchni. Pracował jako montażysta, realizator, redaktor i copywriter. Był scenarzystą gier video. Obecnie pracuje w telewizji dziecięcej Nickleodeon Polska. Studiował socjologię oraz montaż filmowy. Absolwent kursu pisania powieści obyczajowej, kursu pisania powieści Storylab 2016, warsztatów Metody Konstrukcji Fabuły Storylab 2015. Fragment jego powieści Dr Startup został wydany w Antologii Powieści Obyczajowej Miasta Literatury UNESCO (edycja 2107/2018), a opowiadanie Bogini Smaku zdobyło wyróżnienie w konkursie literackim Świetlne Piórko 2014. Prywatnie jest ojcem kilkunastomiesięcznego Franka, zatem ma jeszcze czas, by zmienić zdanie w kwestii kuchennych porządków…
Polecamy do czytania i gotowania…


  1. 5 kreatywnych sposobów na zaangażowanie dziecka w proces gotowania
  2. Jak zaplanować lunchbox dla dziecka?
  3. Menu dla dziecka w czterech odsłonach (cz. 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *