Drewniane zabawki wracają do łask

Drewniane zabawki: świat nieustannie się zmienia. I tak, jak niezmiennie potrzebujemy tlenu, wody i jedzenia by przetrwać, miłości i ludzi by być szczęśliwymi tak dzieci potrzebują zabawek by móc się bawić i rozwijać. Zabawek prostych i uniwersalnych. Zabawek, które będą bodźcem, tworzywem i narzędziem. Towarzysząc dzieciom od zarania, zabawki ewoluowały w rytmie rozwoju i transformacji świata. Jednak jedne przetrwały wieki, prawie niezmienione.

Bawiły się nimi dzieci w starożytnym Egipcie i Rzymie, maluchy z rdzennych plemion Ameryki, dzieci średniowiecznych kupców i te z okresu rewolucji przemysłowej. Bawią się nimi również dzieci współczesne, wychowane w otoczeniu plastiku, elektroniki i sztucznej inteligencji. Co więcej, gdyby nie one tak uwielbiane dziś LEGO mogłoby nigdy nie powstać.

Te ponadczasowe zabawki, których magia trwa od wieków, to zabawki z drewna.

Od najprostszych kształtów po pełne finezyjnych detali domki dla lalek i koniki na biegunach nieustannie gotowe do galopu. Były, są i będą integralną częścią dziecięcego świata, ozdobą pokoików chłopców i dziewcząt. Pamiątką przekazywaną kolejnym pojawiającym się w rodzinie dzieciom.

Nie ma drugiego takiego tworzywa. Drewno nie potrzebuje wiele by zachwycać. Jego naturalna struktura, niepowtarzalna faktura słojów, różnorodność kolorów przyciągają wzrok jak magnes. Zachęca by wyciągnąć rękę, dotknąć a nawet posmakować. Ciepłe, przyjemne w dotyku, miękkie. Drewno oddziałuje na wszystkie zmysły, więc czy może być coś lepszego dla dziecka?

Drewniana zabawka ukształtowana z uwagą i troską skrywa w sobie ten naturalny pierwiastek, który czuć w powietrzu podczas spacerów po lesie. Wyjątkowy zapach drzew rozgrzanych letnim słońcem lub zroszonych wiosennym deszczem. Zabawki drewniane, którym pozwolono zachować odcisk macierzystego drzewa są ucztą dla dziecięcych zmysłów.
Sensualne w swej istocie drewno zamknięte w proste formy, niekiedy jedynie symbolicznie sygnalizujące czym może się stać, otwiera przed dziecięcą wyobraźnią świat niekończących się możliwości. Drewniane zabawki zmieniają swe role w zależności od fantazji dziecka. Dostosowują się do jego potrzeb i wieku. Już najprostsze drewniane klocki uczą o różnorodności form. O tym, jak z nich budować, jak konstruować.

Takie klocki pozwalają zrozumieć czym jest przestrzeń i jak w tej przestrzeni funkcjonują przedmioty i ludzie. Dzięki nim dzieci uczą się liczyć, poznają kształty, odkrywają różnice w wielkości i ciężarze. Pracują nad swymi zdolnościami motorycznymi i są za każdym razem popychane inspirowane do aktywności, do “zrobienia” czegoś co “ożywi “ zabawkę. Dzieci zdobywają ogrom informacji nawet nie zdając sobie z tego sprawy, bo przecież w ich odczuciu po prostu doskonale się bawią. Nie bez przyczyny “ukochała” drewno Maria Montessori dostrzegając jego niezaprzeczalne walory i ogromny potencjał edukacyjny. Może to nie przypadek, że drewnianymi klockami bawił się np. Albert Einstein.

Dlatego, gdy zastanawiasz się jaką zabawkę wybrać w prezencie dla dziecka, nie wahaj się i sięgnij po zabawkę z drewna. Te najlepsze, doskonale przemyślane, zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane by nie zatracić swych naturalnych cech, będą wprost idealnym prezentem dla chłopca i dziewczynki. Przyjemne dla zmysłów, inspirujące dla umysłu, pobudzają, rozwijają, uczą i oczywiście bawią.

Jednym z producentów pięknych ekologicznych zabawek jest Grimm’s. Ich Zabawki są produkowane już od 40 lat. Traktowane przez producenta z troską bez kontaktu z toksycznymi farbami, olejami i barwnikami będą zupełnie bezpieczne dla dzieci nadając się do poznawania każdym ze zmysłów. Nie musisz szukać wymyślnych skomplikowanych zestawów wiernie oddających rzeczywistość. W tym przypadku prostota stanowi wartość samą w sobie a piękne kamienie, kule czy tęczowe łuki pozwolą dziecięcej kreatywności rozwinąć skrzydła i przenieść się do fantastycznej krainy zabaw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *