Twoje dziecko za bardzo wszystko przeżywa? Odpowiedzią jest trening mindfulness dla dzieci

mindfulness dla dzieci

Mindfulness dla dzieci to w wielkim skrócie trening uważności, czyli jedna z technik ćwiczenia umysłu. Polega na nauce koncentrowania się tylko na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, co rozładowuje stres oraz negatywne emocje. Taką formę medytacji doskonale uzupełni rozwiązywanie łamigłówek i wykonywanie zadań ze słynnej już książki „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki” holenderskiej terapeutki Eline Snel. W połączeniu z ćwiczeniem jogi, szczególnie przy użyciu deski do bujania i balansowania, dziecku szybko przestaną dokuczać troski codzienności, związane chociażby ze szkołą.

Według definicji opracowanej przez amerykańskiego terapeutę Jona Kabat-Zinna (założyciela Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie na Uniwersytecie Medycznym Massachusetts), mindfulness dla dzieci jest stanem świadomości będącym wynikiem intencjonalnego kierowania uwagi dokładnie na zjawisko, którego doświadczamy w danym momencie. I na nic więcej. To głębokie umysłowe zanurzenie się w tym, co dzieje się tu i teraz – na chłodno, bez analizowania i niepotrzebnego emocjonalnego zaprzątania  sobie głowy sprawami z przeszłości czy przyszłości. Opiera się głównie na medytacji, prowadzącej do osiągnięcia spokoju, wyciszenia, oczyszczenia umysłowego i relaksu. Bardzo dużo czerpie z buddyzmu i ma wiele sukcesów w walce z powszechnym dziś cywilizacyjnym problemami, czyli stresem, stanami lękowymi czy nawet depresją.

Mindfulness dla dzieci: Być lekkim jak… żabka

Od pewnego czasu trening uważności jest zalecany także dzieciom, które są nadpobudliwe, nerwowe i generalnie za mocno wszystkim się przejmują. Niedawno ukazała się nawet pierwsza książka, poświęcona tej tematyce – „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfulness dla dzieci” autorstwa Eline Snel. Na ponad 100 stronach holenderska terapeutka zawarła cały szereg gier, wyzwań, opowiadań i zadań (rysunki, kolorowanki, łamigłówki, przepisy kuchenne czy majsterkowanie), które mają pomóc każdemu maluchowi wypędzić od siebie złe myśli oraz pozbyć się napięcia psychicznego. Ich celem jest też zapewnianie harmonii i budowanie pewności siebie.

Książka szybko zdobyła wielką popularność i uznanie rodziców. Została ogłoszona remedium na szereg dziecięcych bolączek obecnych czasów – szkolny stres, nieprzespane noce i wieczną dekoncentrację, spowodowaną bezustannym „przyklejeniem” do świecącego ekranu komputera, tableta czy smartfona.

Mindfulness dla dzieci: Rozwój motoryki i wyobraźni

Ta publikacja jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o ćwiczenia stricte umysłowe. A co z odstresowującymi sposobami na rozruszanie się? Z pomocą przychodzi kolejna metoda o dalekowschodnim rodowodzie, czyli joga. Jest to znany od tysięcy lat sposób na przywrócenie równowagi psychicznej i ukojenie nerwów. Zdaniem ekspertów, wystarczy ćwiczyć jogę trzy razy dziennie, by pozbyć się większości trosk. Dotyczy to także dzieci, a efekt będzie jeszcze silniejszy jeśli połączymy joginistyczne ćwiczenia z zabawką w formie drewnianej deski do bujania i balansowania Wobbel. To czysty relaks i świetny sposób na ćwiczenie zdolności motorycznych. W dodatku deski można stosować w domu jak i na zewnątrz.

Pozytywny wpływ balansowania i bujania na rozwój dzieci zachwala Katarzyna Korczyk – pedagog, nauczycielka w przedszkolu i certyfikowany terapeuta ręki. – Aktywności te stymulują układ przedsionkowy, który według założeń Integracji Sensorycznej stanowi podstawę do pobudzania innych zmysłów, ponieważ wszystkie są przetwarzane w odniesieniu do niego. Deska do balansowania zachęca do aktywności fizycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi. – Dzięki niej możemy wspierać rozwój motoryki, koordynację ruchową, planowanie ruchu, koncentrację, cierpliwość i kreatywność. Zabawka ta ma wiele możliwości zastosowania, a ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Możemy wykorzystać ją do bujania, balansowania albo zjeżdżania. W dodatku może posłużyć nam za stolik czy kołyskę dla lalek lub misiów – podkreśla.

Mindfulness dla dzieci: Zmęczenie ciała, spokój umysłu

Rytmiczne ćwiczenia na deskach Wobbel ze względu na niestabilne ułożenia ciała są trudniejsze do wykonania niż klasyczne techniki joginistyczne. I tak maluchy mogą np. ćwiczyć pozycję „superbohatera” w której trzeba kołysać się na desce na szeroko rozłożonych nogach. Sporo frajdy na pewno sprawi też ćwiczenie „wąż”, polegające na leżeniu na desce na brzuchu i rozciąganiu się. Z kolei dużo werwy wymaga pozycja „kangur” w której mały jogin musi wskakiwać na deskę, trzymając ją cały czas w rękach. Spośród wielu innych innych ćwiczeń warto polecić również „żabkę”. Dziecko musi w tym przypadku kucnąć na desce na płaskich stopach i ze złączonymi dłońmi z niej zeskoczyć, naśladując płaza do którego nawiązuje nazwa tego gimnastycznego treningu i tytuł wspomnianej książki Eline Snel.

Ćwiczenia opracowały Judith Koe i Rianne Roodbeen. Judith jest nauczycielką tao yin (terapia ruchowo-oddechowa) i vinyasa (dynamiczna technika zmiany pozycji i synchronizacji ruchu z oddechem). Prowadzi zajęcia z jogi dla nastolatków i dorosłych, z wykorzystaniem desek oraz bez nich. Pracuje w instytucie zdrowia psychicznego dla młodzieży, gdzie pomaga chłopcom i dziewczętom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Jest także uniwersyteckim wykładowcą pedagogiki. Natomiast Rianne pracuje jako pedagog i nauczycielka jogi dla dzieci w Amsterdamie. Obecnie dzieli się swoją wiedzą na temat technik z wykorzystaniem desek do balansowania z innymi nauczycielami dziecięcej jogi.

Więcej informacji i przykładów ćwiczeń znajdziemy na oficjalnej stronie Wobbel Yoga


Zobacz też:

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu?

Rozwiązywanie problemów – jedna z najważniejszych umiejętności u Twojego dziecka

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Właśnie dlatego duże znaczenie ma tu zaangażowanie rodziców

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *