w

Dziecko w kuchni – jak bezpiecznie włączyć je w kuchenne obowiązki i zabawy?

dziecko w kuchni

Kuchnia jest doskonałym miejscem w domu, w którym pociechy mogą nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Paleta zapachów i smaków budzi wyobraźnię, dzięki której dzieci z przyjemnością pomagają i rozwijają swoje talenty. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności możemy uczynić z maluchów doskonałych pomocników kuchennych i zamienić obowiązki w kreatywną zabawę.

Bezpieczna strefa

Kuchnię należy najpierw odpowiednio przygotować na przyjęcie nowego pomocnika. Schować należy wszystkie narzędzia, które są potencjalnie niebezpieczne. Mowa o ostrych narzędziach, takich jak noże, skrobaczki i otwieracze, a także o środkach czyszczących. Pomocne okazać się mogą blokady przed otwarciem na szafki, tak samo jak zabezpieczenie rogów stołu i blatów.

Urządzenia kuchenne też mogą być bezpieczniejsze niż dotychczas. Nowoczesny piekarnik już nie naraża dziecka na styczność z wysokimi temperaturami. Zbudowany w specjalny sposób kilkuwarstwowy front, gdzie zasysane jest zimne powietrze, obniża jego temperaturę do bezpiecznego poziomu. Szyba stworzona została z materiału refleksyjnego, osiągającego maksymalnie 35 stopni Celsjusza, dzięki któremu malec może bezpiecznie oglądać znajdujące się wewnątrz wypieki.

Zestaw małego kucharza

Krojenie nie musi kojarzyć się z czynnością jedynie dla dorosłych. Sprawiając maluchowi jego własny zestaw kuchenny, składający się z plastikowych miseczek, nożyków i talerzy, może pomoc również i w tym. Plastikowy nożyk nada się do krojenia miękkich składników, takich jak niektóre owoce, warzywa i jajka. Pyszną zachętą dla tego będzie możliwość spróbowania od czasu do czasu niektórych składników.
Odpowiednio przygotowane owoce można dodać do sałatki lub zrobić z nich pyszny mus. Pozwoli na to na przykład, w którym zmieści się aż półtorej litra owoców.

Czyta kuchnia

Jedną z najważniejszych lekcji dla małego pomocnika będzie pozostawienie swojego miejsca pracy w czystości. Wielką przyjemnością dla niego będzie wkładanie naczyń do zmywarki. Ta prosta czynność budzi kreatywność oraz poczucie obowiązku. Najnowsze zmywarki do naczyń posiadają zestawy inteligentnych rozwiązań, które ułatwią obsługę małemu użytkownikowi.

Gotowe sałatki oraz niewykorzystane składniki należy schować do lodówki. One również wyposażone dostały w szereg funkcji przyjaznych małym domownikom. Pomocne w sortowaniu artykułów będą specjalne szufladki na warzywa i owoce, a także zamykany od góry balkonik na drobne produkty. Alarm niedomkniętych drzwi odezwie się, gdy tylko pozostaną otwarte na dłużej niż 30 sekund. Skutecznie przypomni on naszemu pomocnikowi o zamknięciu drzwi.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, ułatwiającym obsługę mnie tylko małym kucharzom, kuchnia nie jest już obszarem, dostępnym tylko dla dorosłych. Ta magiczna strefa pełna smaków, kolorów i zapachów wzbudza ciekawość i kreatywność, a końcowy efekt pracy, w postaci pysznego dania, obudzi w małym pomocniku dumę i chęć do dalszego rozwijania się.


  1. Perfekcjonizm utrudnia dziecku rozwój. Jak nauczyć je, że ważniejsze są rzeczy zrobione niż te idealne?
  2. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w domu. 6 zasad, o których warto zawsze pamiętać
  3. Twoje dziecko za bardzo wszystko przeżywa? Odpowiedzią jest trening mindfulness dla dzieci

Originally posted 2019-10-26 12:13:11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *