w

Przewlekły kaszel u dziecka – co może oznaczać?

Przewlekły kaszel u dziecka

Kaszel to odruch obronny naszego organizmu, wywołany podrażnieniem błony śluzowej w górnych drogach oddechowych. Gdy występuje u dzieci sporadycznie, nie wywołuje wśród rodziców większych obaw. Jednak w przypadku, kiedy nasza pociecha nieustannie męczy się, kaszląc, musimy sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie choroby mogą wywoływać tę dolegliwość.

Przewlekły kaszel u dziecka – kiedy skorzystać z pomocy lekarza?

Przewlekły kaszel to taki, który trwa minimum osiem tygodni. Nie zawsze jest objawem choroby – nawet zdrowe dziecko może codziennie pokasływać. Zanim wybierzemy się z tym problemem do lekarza, spróbujmy podawać maluchowi syropy i inne bezpieczne produkty, zaliczane do domowych sposobów na poprawę zdrowia. Jeśli te nie zadziałają, rodzic powinien udać się z pociechą do odpowiedniego specjalisty.

W przypadku męczącego przed dłuższy czas kaszlu, konieczna będzie wizyta u pediatry, który potrafi kompleksowo diagnozować najmłodsze osoby. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie pulmonologa dziecięcego, jednak niewielu jest lekarzy z tą konkretną specjalizacją w naszym kraju. Z kolei, gdy podejrzewamy, że kaszel jest wynikiem reakcji alergicznej, niezbędna może się okazać opinia alergologa. W doborze odpowiedniego fachowca pomóc nam może lekarz rodzinny, od którego warto rozpocząć konsultacje medyczne, szczególnie w przypadku utrudnionego dostępu do wcześniej wymienionych profesji.

Jaka jest najczęstsza przyczyna przewlekłego kaszlu u dziecka?

Za najczęstszą przyczynę przewlekłego kaszlu u dzieci uznaje się stan zapalny górnego odcinka dróg oddechowych, który powoduje spływanie wydzieliny odpowiedzialnej za odruch pokasływania. Do zespołu chorób związanych z tym problemem zdrowotnym zaliczamy:

 • przewlekłe zapalenie zatok,
 • przerost migdałków,
 • katar (nieżyt nosa).

Każdej z wymienionych dolegliwości towarzyszą zazwyczaj także inne objawy, więc samo występowanie kaszlu nie musi oznaczać żadnej z nich. Dokładna diagnoza powinna być zadaniem odpowiedniego lekarza. Warto pamiętać, że w dużej części przypadków zapalenie górnych dróg oddechowych jest nietrudne do wyleczenia, zwłaszcza pod okiem specjalisty.

Inne popularne przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci

Wymienione powyżej schorzenia to nie jedyne powody pokasływania przez najmłodszych Do innych popularnych przyczyn przewlekłego kaszlu u dzieci można z pewnością zaliczyć:

Astma dziecięca

Astmie towarzyszą takie dolegliwości jak świszczący oddech, duszności i ucisk w klatce piersiowej. Zdarza się także, że dziecko, które złapało tę chorobę, ma trudności w mówieniu. W przypadku jej podejrzenia pulmonolodzy stosują badanie spirometryczne.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Na liście najczęstszych źródeł dziecięcego kaszlu powinno znaleźć się także zapalenie oskrzeli. W tym przypadku mamy do czynienia z jego bardziej dokuczliwą, ostrą odmianą. Do charakterystycznych objawów zaliczają się też plwociny i gorączka. Szczyt zachorowań występuje w wieku 7-8 lat i niemal każdy z nas ma za sobą tę dolegliwość.

Mukowiscydoza

Chroniczny kaszel u najmłodszych zaliczany jest także do objawów mukowiscydozy. Ma ona podłoże genetyczne i charakteryzuje ją poważny przebieg. W celu jej diagnozy stosuje się m.in. test potowy, który polega na oznaczeniu chlorku sodu. Badania laboratoryjne pozwolą z kolei ustalić, czy któryś z rodziców posiada zestaw genów, który zwiększa ryzyka urodzenia dziecka z tą przypadłością.

Kaszel nie zawsze oznacza chorobę układu oddechowego

Objawy kaszlu nie występują tylko w kontekście chorób układu oddechowego. Receptory odpowiedzialne za ten odruch znajdują się także w takich miejscach jak:

 • żołądek,
 • przełyk,
 • osierdzie,
 • zatoki,
 • przepona,
 • błona bębenkowa,
 • przewód słuchowy.

Tak rozległe rozmieszczenie receptorów powoduje, że do popularnych chorób związanych z przewlekłym kaszlem u dzieci zaliczają się też te mniej oczywiste, jak refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt. Medycyna rozpoznaje nawet suchy kaszel psychogenny, którego źródło leży w psychice dziecka. Występuje u młodych osób, które często narażone są na stres i lęk.

Przewlekły kaszel u dziecka – leczenie

Z powodu naprawdę szerokiego spektrum możliwych czynników chorobowych to konsultacje pediatryczne są usługą medyczną, która najszybciej pomoże rozwiązać nam problem zdrowotny dziecka z tego obszaru.

Pediatrzy przeszkoleni są w przeprowadzaniu badań u nieco mniejszych pacjentów. Właściwe podejście do pociech pozwala na efektywniejszą diagnostykę – pamiętajmy, że dziecko może mieć problemy z precyzyjnym opisywaniem swojego stanu zdrowia. Często potrzebne jest także pobranie materiału do badań, a specjaliści ci charakteryzują się umiejętnością bezstresowego przeprowadzania tego typu czynności.

Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

 1. Przeziębienie u dziecka. Jak sobie radzić z dziecięcym przeziębieniem?
 2. Jak wspierać dziecko z osłabioną odpornością?

 3. Angina – dlaczego może być niebezpieczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *