Wiosenne porządki w szafie malucha

Za oknem w końcu pojawiło się słońce, a pogoda poczęstowała nas kilkoma cieplejszym dniami. Wszystko wskazuje na to, że wiosna tuż, tuż. Czas więc na wiosenne porządki i zakupy. Szafa naszej pociechy z pewnością czeka na nowe obuwie. I szczególnie w tym przypadku wybierać należy rozsądnie.

Zawsze zwracano nam uwagę na to, że buty dla maluchów muszą być maksymalnie dobrze dobrane w pierwszym okresie kształtowania się stopy. Proces ten nie kończy się jednak tak szybko, jakby mogłoby nam się wydawać, dlatego również w przypadku starszych dzieci warto zadbać, aby obuwie było nie tylko modne, ale i dobrze dobrane. Wbrew pozorom nie tylko o płaskostopie tutaj idzie, ale i możliwe dalsze wady. Problemy w obszarze stóp mogą bowiem mieć swoje dalsze konsekwencje i wpływać na wady postawy, problemy z biodrami i kolanami. Jak więc wybierać?

Rzepy czy sznurowadła?

Na początek z pewnością warto zainwestować w buty na rzepy. Nawet najmodniejsze w tym sezonie (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) sneakersy często mają takie rozwiązanie. Z pewnością dziecku będzie je łatwiej założyć, choć z drugiej – sznurowadła to też całkiem niezła inwestycja. Ucząc się wiązania, dziecko ma okazję ćwiczyć swoje zdolności manualne, które w przyszłości będą miały ogromne znaczenie dla pracy mózgu. Nie warto więc ślepo podążać za mantrą, że rzepy są prostsze i wygodniejsze, bo być może to „wyzwanie” dla naszego małego bohatera wcale nie będzie takie straszne.  

Na spacer…

Na wiosennych spacerach idealnie sprawdzą się trzewiki lub półbuty, oczywiście już nie ocieplane, ale za to wykonane ze skóry lub sztucznego materiału naprawdę dobrej jakości. Warto zatroszczyć się o to, by były odporne na przemoczenie, bo nie ma dla najmłodszych nic gorszego niż zakaz zabawy w kałuży lub błocie. W tym kontekście warto również pomyśleć o kaloszach. Wtedy już żadna pogoda nie będzie nam straszna. 

Trochę techniki

Z technicznych wskazówek: buty powinny być nieco większe niż stópka (która przecież niezwykle szybko rośnie), a także mieć podparcie dla łuku podłużnego stopy (to on odpowiada za problemy z płaskostopiem). Dla przedszkolaka przyda się także twardy zapiętek czyli rozwiązanie przeciwdziałające przemieszczaniu się stopy, a w efekcie jej krzywieniu. Nawet gdy wypieramy już lżejsze obuwie, warto postawić na to, które ma zabudowany tył. Można wybierać buciki z lżejszych materiałów, oddychających, przeciwdziałających poceniu się stopy. W przypadku butów dla najmłodszych najbardziej liczy się przede wszystkim usztywnienie stopy i przeciwdziałanie jej swobodnemu przesuwaniu się. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *