Zaczytane biblioteki

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – mawiał Kartezjusz. To stwierdzenie po tylu latach jest wciąż bardzo aktualne. Założyciele fundacji zaczytani.org poszli tym tropem i stworzyli fundację, która chce przekazać słuszność tej tezy dzieciom. Zakładają biblioteki w miejscach gdzie piękno tkwiące w książkach zakwita z jeszcze większą siłą.

Zaczytani.org angażują wydawnictwa i osoby prywatne w zbiórki książek, które potem trafiają do małych i tych trochę starszych pacjentów, bo grupą docelową są dzieci i młodzież w wieku od 0 do 18 lat. Dlatego w bibliotekach, przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych, kawiarniach i galeriach handlowych czy urzędach można znaleźć specjalne pudła, do których zbierane są książki dla młodszych czytelników.

Ideą zaczytanych.org jest dotarcie z książką do każdego pacjenta przyjętego na oddział szpitalny, do hospicjum czy domu dziecka. Książka nie jest wypożyczana lecz przekazywana dziecku na własność. Chcą aby w każdym szpitalu i hospicjum w Polsce powstały biblioteczki. Poprzez takie działania, chcą odwrócić uwagę pacjentów od choroby i promować czytelnictwo wśród najmłodszych.

Także firmy i przedsiębiorstwa mogą angażować się w działania zaczytanych.org organizując wolontariaty pracownicze, otwierając biblioteki pod swoim patronatem czy po prostu przeprowadzać zbiórki książek.

Jak wesprzeć akcję?

Możesz wyszukać na stronie zaczytani.org miejsca, w którym zbierane są książki i przynieść nowe lub używane egzemplarze, które zostaną przekazane do fundacji a stamtąd do placówek. Można także samodzielnie wysyłać paczki z książkami na adres:

Centrum Administracyjne Placówek
Opiekuńczo Wychowawczych w Brzegu
ul.Poprzeczna 3, 49-304 Brzeg
Z dopiskiem „ Zaczytani.org”

Inny sposób to założenie własnego punktu zbiórki książek.

Zaczytani.org to także inne działania związane z czytelnictwem wśród dzieci. Między innymi Zaczytane Ławki, Zaczytane Pokoje, Pokoje Terapeutyczne czy Wielka Zbiórka Książek. Stworzyli już ponad 200 bibliotek w całej Polsce, ale to jeszcze nie wszystko na co ich stać. Dołącz do akcji na zaczytani.org!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.