Umowa zlecenie a ciąża

Dzisiaj umowa zlecenie jest dokumentem wiążącym dla milionów osób w Polsce. To właśnie na jej podstawie opisuje się warunki pracy wielu młodych kobiet. Niestety jest to umowa śmieciowa, nazywana tak nie bez przyczyny, ponieważ nie chroni praw pracownika i nie jest najlepsza w okresie starania się o dziecko, w trakcie ciąży i tuż po niej.

Na szczęście są pewne zasady ułatwiające życie, o których warto pamiętać, jeśli masz podpisaną umowę cywilnoprawną. Oto wszystko na temat umowy zlecenia w ciąży.

Jakich praw nie ma kobieta zatrudniona na umowę zlecenie?

Umowa o pracę najlepiej na czas nieokreślony jest ważna, bo ułatwia życie młodym kobietom starającym się o dziecko. Daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o finansach w czasie przebywania na zwolnieniu. Niestety nie każdy kobieta może na nią liczyć, a obowiązująca w wielu przypadkach umowa zlecenie nie uwzględnia wielu uprawnień.

Kobieta zatrudniona na umowę zlecenie nie może liczyć na automatyczne podpisanie umowy do dnia porodu, ochronę przed wypowiedzeniem w ciąży, przerwy na karmienie, zakaz wykonywania nadgodzin, czy zakaz pracy w nocnej porze. Co prawda zleceniodawca może uwzględnić stan ciężarnej i ułatwić jej pracę, ale to jego dobra wola a nie obowiązek.

Na szczęście młode kobiety mogą zadbać o prawo do zasiłku na własną rękę. Dbając o ciągłość zwolnień lekarskich, mogą przebywać na płatnym urlopie aż do porodu i później na zasiłku macierzyńskim przez pierwszy rok życia dziecka.

Umowa zlecenie a dobrowolna składka chorobowa

Standardowa umowa zlecenie nie przewiduje opłacania przez zleceniodawcy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. O odprowadzanie takich składek musi zadbać zleceniobiorca, który kieruje pisemną prośbę do zleceniodawcy. Ten nie może odmówić opłacania składek chorobowych, jest to jego obowiązek, jeśli taka jest wola zleceniobiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że składki są kosztem zleceniobiorcy a nie zleceniodawcy. Innymi słowy o wysokość składki będzie niższa pensja zleceniobiorcy.

Jak długo trzeba płacić składki chorobowe?

By nabyć prawa do zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, należy pozostać ubezpieczonym przez co najmniej 90 dni. Ubezpieczenie musi mieć charakter ciągły. Innymi słowy prawo do zasiłku nabywa się po 3 miesiącach pracy.

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego można zgłosić się w każdym momencie, również w ciąży. Po 90 dniach, jeśli przebieg ciąży będzie tego wymagał, można przejść na płatny w 100% urlop chorobowy.

Warto dodać, że niezależnie od faktu zatrudnienia, młoda mama otrzymuje od państwa 1000 złotych miesięcznie przez rok. Jeśli kwota zasiłku macierzyńskiego miałaby być niższa, dostaje ona wyrównanie do tej wartości. Wszystko ze względu na tak zwane kosiniakowe, do którego uprawnione są wszystkie kobiety w Polsce, które urodziły dziecko. Każda, niezależnie od modelu zatrudnienia lub jego braku, będzie otrzymywać 1000 złotych miesięcznie aż do czasu, kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia.

Więcej na temat rozwiązań stosowanych przez kobiety w ciąży pracujące na umowę zlecenie – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *