w

Smog – cichy zabójca

smog czym jest

Jednym z największych problemów współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska – zagadnienie to dotyka praktycznie każdego z nas. Nie tylko generujemy olbrzymią ilość odpadów, ale też przyczyniamy się do emisji coraz większej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Tematem podnoszonym od wielu lat jest smog – problem ten nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale też jakość życia.

Czym jest smog?

Smog jest słowem powstałym z dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Smog powstaje w wyniku określonych warunków pogodowych jako efekt działania człowieka w środowisku. Smog to mieszanina różnorodnych pyłów zawieszonych w powietrzu, sadza, tlenek węgla. Cechą charakterystyczną smogu jest fakt, że jest on widzialny, jak również fakt, że posiada on charakterystyczny zapach.

Smog spotykany jest przede wszystkim w miastach, a jego pojawianie się jest częstsze w miastach bez naturalnego korytarza powietrznego czy też miastach umieszczonych w kotlinach. Obecność smogu to wina nas wszystkich – w miastach to głównie efekt wykorzystywania samochodów, ale też ogrzewania domów paliwami stałymi, drewnem czy węglem. Historia pokazuje, jak niebezpieczny może być dla nas smog. W roku 1952 smog spowił Londyn na kilka dni – miasto było całkowicie sparaliżowane, szacuje się również, że w wyniku tego zdarzenia zmarło kilka tysięcy osób.

Czy smog może negatywnie wpływać na nasze życie?

Tak – i mówi się dzisiaj o tym bardzo głośno. Najbardziej zauważalnym objawem obecności smogu jest sytuacja, w której po prostu gorzej nam się oddycha, czujemy „drapanie” w gardle.

Długotrwałe oddziaływanie smogu na nasz organizm objawia się przede wszystkim pojawianiem się kaszlu, alergii czy astmy, zmniejszenie wydolności oddechowej, ale też obniżeniem naszej odporności. Smog może być również przyczyną chorób układu krwionośnego oraz serca.

Jak realnie zmniejszać ryzyko smogu?

Czy możliwe jest zmniejszanie ryzyka występowania smogu? Tak – chociaż nie mamy wpływ na pogodę, która jest jednym z czynników jego obecności. To, co możemy zrobić samodzielnie, to przede wszystkim ograniczyć emisję spalin do atmosfery.

W praktyce oznaczać to będzie przede wszystkim rezygnacja z wykorzystania klasycznych metod ogrzewania domów, ale też zmiana przyzwyczajeń związanych z podróżowaniem – ekolodzy rekomendują korzystanie z komunikacji miejskiej, na ile to możliwe. Szukając sposobów na to, by żyć bardziej ekologicznie, warto rozważyć pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Jakie korzyści niesie ze sobą ta zmiana?

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii są obecnie rozwiązaniem pożądanym i rekomendowanym. Zarówno ekolodzy, jak i urbaniści wskazują pozytywne skutki wykorzystania odnawialnych źródeł energii na jakość naszego życia. To oczywiście tylko jedna z wielu zalet.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, biomasa, woda. Ich wykorzystanie jest dzisiaj powszechne, również w Polsce. Od wielu lat widać wzmożone zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, które montowane są na dachach domów lub też na poziomie gruntu.

Fotowoltaika przy domach są w stanie wytworzyć odpowiednią ilość energii, by zaspokoić potrzeby energetyczne danego gospodarstwa. Oczywiście instalacje tego typu tworzone są nie tylko dla domów – duże farmy fotowoltaiczne stawiane są w okolicach dużych zakładów przemysłowych, w pobliżach miast.

Drugim rozwiązaniem są turbiny wiatrowe – kojarzymy je głównie jako potężne słupy z wirnikami, stawiane w centralnej i północnej Polsce. Energia pochodząca z wiatru to świetne rozwiązanie w naszym kraju – posiadam dobre i bardzo dobre warunki to pozyskiwania takiej energii. Od niedawna obowiązują w Polsce przepisy, umożliwiające znacznie prostszą instalację przydomowej turbiny wiatrowej.

Wiele osób stawia również na pompy ciepła, do działania których potrzebna jest wprawdzie energia elektryczna, jednak pozwalają one zasilić zieloną energią systemy grzewcze w całym domu.

Zalety odnawialnych źródeł energii

Podstawową zaletą w przypadku odnawialnych źródeł energii jest oczywiście fakt, że pozwalają one na pozyskiwanie czystej energii z natury. Instalacje OZE pozwalają na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii i ich dostawców. Dodatkowo OZE nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów, spalin, nie generują problematycznych odpadów obciążających środowisko.

Dla wielu osób problematyczny może być początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej czy też turbiny wiatrowej. Warto jednak pamiętać, że w Polsce możemy skorzystać z wielu form dofinansowania dla osób pragnących korzystać z zielonej energii.

Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *