Próchnica – problem naszych czasów

Jak pokazują badania, znacząca liczba polskiej populacji dotknięta jest problemem próchnicy. Czym jest ta tajemnicza dolegliwość, przed którą od tylu lat przestrzegają lekarze stomatolodzy?

Próchnica jest to proces demineralizacji zęba, który nieleczony prowadzi do rozpadu struktury zęba i zakażenia tkanek miękkich zęba. Próchnica jest efektem działania płytki nazębnej w postaci miękkiego, żółtawego nalotu. Płytka przylega do zęba i naraża go na działanie zawartych w niej drobnoustrojów. Co istotne, bakterie znajdujące się w płytce nazębnej odżywiają się cukrami. Stąd tak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Powiedzenie, że od cukierków psują się zęby jest jak najbardziej prawdziwe! Bakterie rozkładają cukier na kwasy organiczne, które obniżają pH w jamie ustnej, a to powoduje demineralizację i destrukcję zęba. Na szczęście próchnicę można skutecznie leczyć. Warto jednak pamiętać, że profilaktyka przeciwpróchnicowa jest niezwykle ważna. A jeśli już rozwinęła się próchnica, należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa.

Objawy próchnicy

Rozwijającą się próchnicę można zauważyć gołym okiem. Na początku pojawia się tzw. plama próchnicowa, czyli kredowobiałe odbarwienie na zębie. Następnie plamka zaczyna czarnieć. Jest to sygnał, by odwiedzić gabinet stomatologiczny. Na tym etapie można bowiem zapobiec rozprzestrzenianiu się próchnicy i odwrócić zmiany bez ingerencji w strukturę zęba. Do objawów wczesnego rozwoju próchnicy zaliczyć można również wzmożoną wrażliwość na ciepło i zimno, ból podczas szczotkowania i życia i przykry zapach z ust. Systematyczne przeglądy stomatologiczne pozwalają na szybką reakcję stomatologa na pojawienie się jakichkolwiek zmian w jamie ustnej. Niestety najczęściej pacjenci zgłaszają się do dentysty, kiedy próchnica jest już zaawansowana i pojawił się spory ubytek w zębie lub zapalenie tkanek miękkich. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego i uzupełnienie ubytku wypełnieniem światłoutwardzalnym.

Leczenie próchnicy

Jeśli reakcja pacjenta na pojawienie się plamy próchnicowej będzie szybka możliwe jest wdrożenie leczenia przeciwpróchniczego w postaci infiltracji. Zabieg ten polega na nałożeniu specjalnego żelu na zmienioną powierzchnię. Powoduje on remineralizację zęba i odbudowę jego struktury. Tego rodzaju zabiegi wykonuje się bez znieczulenia. Nie jest ono konieczne, gdyż nie następuje żadna ingerencja mechaniczna w strukturę zęba. Leczenie próchnicy w stanie średnio zaawansowanym polega na usunięciu chorej części zęba, precyzyjnym wyczyszczeniu poprzez borowanie i założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy z powodów zdrowotnych, np. silnego zapalenia lub złego stanu dziąseł lekarz stomatolog decyduje się na założenie opatrunku z lekarstwem. Wówczas plomba zakładana jest po zakończeniu leczenia. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po krótkim czasie, ząb jest w pełni funkcjonalny. Jeżeli natomiast próchnica jest na tyle zaawansowana, że zainfekowane zostały tkanki miękkie konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego.

Artykuł ekspercki – szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *