Pedagogika wg Magdy Gerber

Magda Gerber to osoba, która wprowadziła istotne zmiany w zakresie psychologii, a szczególnie w zakresie psychologii dziecięcej i wychowania. Nowe założenia pedagogiki mają uczynić edukację dzieci prostszą i bardziej przyjemną.

Początki nowej teorii

Największy wpływ na metody wdrażane przez Magdę Gerber miała doktor lecząca jej córkę. Magda Gerber była zaskoczona sposobem, w jaki kobieta zwracała się do dziewczynki, z jakim szacunkiem ją traktowała i jak świetnie się z nią rozumiała. Właśnie postawa pediatry zainspirowała Magdę do kształcenia się w kierunku edukacji małych dzieci.

RIE

Metoda Magdy Gerber to RIE, czyli Resources for Infant Educarer. Zgodnie z jej założeniami dziecko powinno być traktowane jak dorosły. Zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki temu dzieci mogą rozwijać się we własnym tempie bez sztucznego przyspieszania ich rozwoju przez rodziców. Zamiast patrzeć na dzieci tak jak do tej pory, należy traktować je raczej jak dorosłych, którzy z czasem zwiększają swoje możliwości komunikowania się i rozwiązywania problemów na własną rękę.

Pewniejsze siebie dziecko

Zgodnie przesłaniem RIE rodzic ma nie tylko szanować malucha od najwcześniejszych miesięcy życia, ale także demonstrować ten szacunek w każdej interakcji z nim. Pozwala to wychować dziecko na osobę pewną siebie, która wie, jak budować zdrowe relacje z innymi.

Podstawowe założenia

Według Magdy Gerber podstawą jest autentyczna komunikacja z dzieckiem – bez zdrabniania wyrazów czy zmiany intonacji. Duże znaczenie ma także poświęcanie dziecku uwagi. Nawet podczas takich czynności jak zmienianie pieluszki czy pielęgnacja należy skupić się na dziecku, by czuło się bezpiecznie. Można też zachęcać malucha do samodzielnej zabawy niezakłócanej przez rodziców, jak również pozwolić mu samodzielnie rozwijać motoryczne umiejętności, bez instruowania. Dziecko powinno mieć też możliwość wyrażania swoich emocji. Ważne, by nauczyć się stawiać granice, ale bez karania, pamiętając, że maluch najlepiej nauczy się dyscypliny, poznając naturalne konsekwencje swoich działań.

 

Zaburzenia integracji sensorycznej – sygnały na które trzeba zwrócić uwagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *