Wybór nocnika dla dziecka – to nie takie trudne

nocnik dla dziecka

Gdy spodziewamy się dziecka lub już się je mamy, co chwilę trzeba dokonywać jakichś wyborów. Część z nich to bardzo poważne sprawy – kto będzie lekarzem prowadzącym, w którym szpitalu ma przyjść na świat, jak będzie karmione, kto będzie na nim sprawował opiekę.

Duża część wyborów to z kolei sprawy pozornie bardziej błahe, jednak wpływające na codzienny komfort przebywania z dzieckiem. Tu można wymienić zakup wózka, łóżeczka, butelek, kubeczka, nocnika. I właśnie tego, jak wybrać nocnik dla dziecka, będzie dotyczył ten poradnik.

Przeciętny rodzic, zanim zacznie odpieluchowanie, zakłada, że któregoś dnia, pójdzie po prostu do sklepu i kupi nocnik. Albo zamówi go przez Internet. Gdy ten moment nadchodzi, taki przeciętny rodzic jest zszokowany, jak ogromny jest wybór nocników. Jak wybrać odpowiedni nocnik dla dziecka? Pod uwagę warto wziąć szereg czynników.

Stacjonarny nocnik czy podkładka?

Urządzenia, które służą do tzw. treningu czystości, można podzielić zasadniczo na dwie kategorie — nocniki stacjonarne, które stawia się na ziemi i podkładki, które kładzie się na sedesie. Stacjonarny nocnik zajmuje więcej miejsca, ale o ile nie schowa się go gdzieś, to jest cały czas dostępny dla dziecka, co sprzyja samodzielności. Podkładkę kładzie się na sedes, gdy dziecko tego potrzebuje. Wiele maluchów preferuje podkładkę, bo naśladują rodziców. Nie chcą więc korzystać z nocnika. Wolą robić wszystko jak dorośli.

Rozmiar i kształt nocnika

Nocniki różnią się pod względem wymiarów i kształtów. Zdecydowanie w nocnikowym świecie „rozmiar ma znaczenie”. Jeśli otwór nocnika jest za duży, dziecko może do niego wpadać. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne. Zbyt mały nocnik nie będzie z kolei dla dziecka niewygodny, co może bardzo utrudnić odpieluchowanie. Nocnik musi być stabilny, ale z kolei niezbyt ciężki, by w razie czego dziecko z lekką pomocą rodziców mogło go samo opróżnić.

nocnik dla dziecka, nocnik turystyczny, nocnik podróżny
Nocnik Potette Plus to rozwiązanie 3 w 1 – jest nocnikiem który sprawdzi się w domu, w podrózy i jest jednocześnie nakładką na wc. https://www.babyandtravel.pl/product-zul-1083-Nocnik-dla-dziecka-i-nakladka-na-sedes-2w1-Potette-Plus-bialy.html

Ochrona przed rozchlapywaniem

Nocniki mogą być także dostosowane do fizjologii dziecięcej — nocnik dla chłopca może się różnić od tego dla dziewczynki nie tylko kolorystyką, ale i bardziej zabudowanym przodem, który ma za zadanie chronić młodego mężczyznę i jego otoczenie przed strumieniem moczu, który niechcący zamiast do nocnika, może polecieć w górę. Lub na boki…

Dodatkowe uatrakcyjniacze

Niektóre nocniki działają niemalże jak lokalne centra rozrywki — grają, śpiewają, błyskają światłami i w każdy możliwy sposób starają się uatrakcyjnić korzystanie z nich. Na niektóre dzieci to działa i bywa, że dziecko, które nie było skore do odpieluchowania, zaopatrzone w nocnik wydający odgłos spuszczania wody, zaczynają z niego korzystać na stałe już po kilku próbach. Bywa jednak też tak, że przesadnie kolorowy nocnik jest traktowany, jak kolejna zabawka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *