Komiksy na regale dziecięcym – kupić czy nie?

Sądząc po prostej formie i niewielkiej ilości treści w porównaniu do zawartości obrazkowej, komiksy wydają się wręcz idealną opcją dla współczesnych dzieci i młodzieży, które jak tylko mogą, stronią od bardziej ambitnej literatury. Stwierdzenie to kłóci się natomiast z tym, iż w Internecie pojawia się masa filmów i kanałów na YouTube z recenzjami książek prowadzonych przez młodych czytelników.

komiksy-dla-dzieci
 

Daje się jednak zauważyć, iż takie osoby (nie zawsze, ale jednak!) wpisują się w nurt tego co popularne i właściwie zależy im jedynie na subskrypcjach i darmowych książkach od wydawnictw, dla których potem je recenzują mniej lub bardziej subiektywnie. Komiksy również szydzą z logiki, gdyż pomimo swojej lekkiej formy przekazu treści, to głównie dorośli są zainteresowani ich zakupem, posiadaniem, czytaniem i kolekcjonowaniem. Dlaczego?

Leciwa już forma rozrywki

Komiks, to jak każdy wie, historia złożona z obrazków, której bieg i znaczenie nadają krótkie podpisy, dialogi w chmurkach i onomatopeiczne wstawki, gdy dzieje się jakaś akcja wymagająca podkreślenia substytutem dźwięku. Znany był on już w latach 30/40-tych ubiegłego wieku kiedy to można było zakupić pierwsze zeszyty z przygodami super bohaterów. Była to również doskonała alternatywa na spędzanie wolnego czasu, gdyż wirtualny świat rozrywki dopiero raczkował i nie angażował tak wiele uwagi. Nic zatem w tym dziwnego, że wielu ojców ma w swojej kolekcji komiksy, a jego dzieci ani trochę nie interesują się tymi tworami kultury popularnej. Dziś jest to mało atrakcyjna forma zabawy dla nastolatka, który może przeżywać przygody jako superbohater na ekranie swojego smartfona.

Po pierwsze świetna alternatywa

Nasze dzieci mają jeszcze sporo czasu, nim idąc do pracy będą po minimum 8 godzin dziennie wpatrywać się w ekran monitora, dlatego warto zapewnić im alternatywną rozrywkę już teraz, by wirtualny świat nie kusił tak bardzo. Komiksy mogą stanowić też wstęp do bardziej poważnej literatury w postaci książek. Warto pokazać dziecku, że stopniowo zmierzając tą drogą odkrywania fabuły można zajść w bardzo wiele wspaniałych miejsc i zobaczyć oczami wyobraźni całą masę zdarzeń, które ukształtują w dziecku całkiem sporo zachowań i dostarczą właściwych emocji względem treści. Komiksy bywają oczywiście płytkie, humorystyczne, ale właściwie wybrane mają moc poruszania i oswajania z wieloma trudnymi tematami – śmiercią, chorobą, złością, miłością, odpowiedzialnością, czy też uczciwością.

Nie trzeba długo szukać zalet

Nie każdy komiks warto kupić, zwłaszcza że współczesne zeszyty nastawione są na płytkość i atrakcyjną akcję pełną wybuchów, pościgów i ogólnej destrukcji wspomaganej super mocami. Są jednak tytuły, które od lat trzymają poziom i wnoszą do tego świata (oraz codzienności swoich czytelników) wiele pozytywnych emocji i treści. Najważniejszymi zaletami, które przemawiają za takimi historiami obrazkowymi i ich odpowiedniością dla dziecięcej psychiki i rozwoju, są:
– można trafić na naprawdę elokwentne i pouczające treści podane w przystępnej formie,
– zawierają wiele ciekawostek o świecie i pomysłów na zabawę w gronie rówieśników,
– uczą istotności i budowy relacji międzyludzkich, jak np. przyjaźń,
– zawierają wiele elementów historycznych, mitologicznych, a nawet związanych ze światem nauki,
– pozwalają na wczucie się w rolę głównego bohatera (utożsamienie się z nim bywa bardzo często terapeutyczne i pomaga w radzeniu sobie z problemami czy depresją),
– łatwo się je czyta, więc są dobre dla dzieci, które dopiero nabywają tę umiejętność (np. te wydane w serii o przygodach Kaczora Donalda).

Dziękujemy portalowi Świat-Komiksów.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *