Czystek w ciąży

Czystek pochodzi z Krety, jest krzewem ozdobnym, osiągającym do stu centymetrów, który często określa się również jako różę skalną ze względu na swoje pochodzenie. Jego kwiaty są niezwykle charakterystyczne – cechują się pomarszczonymi płatkami w kolorze białym, bądź różowym, a dodatkowo otwierają się i opadają każdego ranka oraz wieczora.

Czystek dla kobiet w ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy czystek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Eksperci w tejże sprawie są podzieleni, bowiem wielu z nich jest zdania, iż – spodziewając się dziecka – powinno się go unikać, z kolei inni twierdzą, jakoby, ze względu na jego korzystne właściwości, nie rezygnować ze stosowania go. Jednocześnie, jeśli zdecydujemy się na picie tychże ziół w trakcie ciąży, warto zakupić czystek suszony w specjalistycznym sklepie zielarskim, bądź też w aptece. To właśnie tam bowiem istnieje pewność zakupu rośliny o znanym i bezpiecznym pochodzeniu. Co więcej – dawkowanie czystka warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Liczne właściwości niepozornej rośliny

Dla wielu kobiet w ciąży czystek zwykle okazuje się być zbawiennym, bowiem doskonale wręcz wpływa na wygląd zarówno skóry, jak i włosów, co często jest udręką dla przyszłych mam. W przypadku przeziębienia, wspiera oraz wzmacnia także układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Warto także mieć na uwadze, że za sprawą procesu antyhistaminowego, czystek jest doskonałym kompanem w trakcie walki z alergiami często pojawiającymi się w trakcie ciąży.

Napar z czystka dla każdego

Czystek występuje w roli naparu, który można – w przeciwieństwie do wielu herbat – podawać również dzieciom od najmłodszych lat. Co więcej – kobiety w ciąży oraz matki już karmiące mogą go stosować, jednak należy pamiętać, iż jest on bezpieczny podczas picia w stosownych ilościach oraz z umiarem. Czystek nie posiada żadnych skutków ubocznych czy też działań niepożądanych, toteż bez większych obaw pić może go każdy.

Bardzo ważne jest, iż czystek – aby przyniósł jak najlepsze efekty – należy pić regularnie przez dłuższy czas. Co więcej – po kilku miesiącach stosowania warto zrobić przerwę kilkutygodniową.

Jak wykonać herbatę z czystka?

Po pierwsze warto mieć na uwadze, iż można wykonać zarówno herbatę, jak i napar z czystka. Pierwszy napój przygotowuje się niezwykle łatwo – jedną łyżeczkę suszonych ziół należy zalać wrzątkiem, a następnie parzyć do około dziesięciu minut. Napar z kolei wykonuje się z garści suszu zalanej jednym litrem wody, a następnie doprowadza do wrzenia. Napój należy gotować jeszcze przez około pięć minut na wolnym ogniu.

Inne sposoby stosowania czystka dla kobiet w ciąży

Nie zawsze kobiety spodziewające się dziecka decydują się na bezpośrednie picie naparu, bądź herbaty z czystka, dlatego też można go zastosować w inny sposób. Niezwykle popularne są tak zwane inhalacje, które są doskonałym sposobem na uporanie się w sposób naturalny z infekcją dróg oddechowych oraz przeziębieniem. Drugim zastosowaniem natomiast jest odwar z czystka, który pozwala poprawić wygląd skóry oraz przyspieszyć gojenie się ran oraz skaleczeń. Z odwaru można wykonać płukanki jamy ustnej, bądź zewnętrzne okłady na rany oraz zmęczoną skórę, m.in. okolic twarzy.
Czy picie herbaty z czystka w ciąży jest bezpieczne?

Czy picie herbaty z czystka w ciąży jest bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *