Czym jest bullet journal

Idea bullet journal została stworzona przez Rydell Carroll, w Stanach Zjednoczonych. Jak sam autor podaje bullet journal powstał z potrzeby, ponieważ dostępne notesy oraz kalendarze nie spełniały jego wszystkich oczekiwań. Aby nie mnożyć notesów i pozbyć stosów karteczek na których zapisywał wszystkie rzeczy o których nie chciał zapomnieć, postanowił połączyć je wszystkie w jedno. I tak powstał bullet journal.

Co to jest bullet journal?

Tak naprawdę bullet journal może być wszystkim, dla jednej osoby będzie to kalendarz lepiej dopasowany do potrzeb, mający więcej miejsca na plan dnia czy miesiąca i listę rzeczy do zrobienia. Dla kogoś innego będzie to organizer, czy notes z listami zadań. Dla jeszcze innej osoby będzie to pamiętnik, w którym widoczne będą wszystkie jej najważniejsze cele, osiągnięcia i zrealizowane marzenia. 

Budowa bullet journal

Standardowo bujo, stworzony jest na bazie zwykłego notesu. Optymalnie gdy jest on gładki lub wykropkowany. Dużo mniej lubiane są notesy w linie czy w kratkę, jednak przygodę z bujo warto zacząć właśnie od najzwyklejszego zeszytu aby sprawdzić czy w ogóle ten model planowania jest dla nas wygodny.
W takim notesie, zaczynamy od ponumerowania wszystkich kartek, pozwoli nam to w szybki sposób odnaleźć potrzebną stronę.
Po tym sporządzamy indeks, czyli spis wszystkich ważnych stron w naszym notesie.
Po tych czynnościach technicznych można przystąpić do sporządzenia własnego bullet journal. Od nas zależy czy umieścimy w nim część dotyczącą planowania przyszłości czy też jest nam ona zbędna. 
Standardowo na początku znajduje się też plan dni/tygodni/miesięcy. Daje nam to odpowiednią przestrzeń do zaplanowania poszczególnych zadań czy celów.
Po części kalendarzowej często występują kolekcje, czyli listy rzeczy które chcielibyśmy zrobić, zrobiliśmy czy o których marzymy. Mogą to być na przykład listy nawyków do wypracowania, listy miejsc do odwiedzenia itp.

Dlaczego warto prowadzić bullet journal?

Przede wszystkim świadomość tworzenia czegoś od podstaw daje ogromną frajdę. Tworząc własne bujo, pracujemy nad czymś niepowtarzalnym i jednym w swoim rodzaju. Nikt na świecie nie będzie miał drugiego takiego egzemplarza. Poza tym praca twórcza daje bardzo dużo frajdy. Chociaż z założenia bujo jest minimalistyczne to jednak , każdy może prowadzić go jak chce, często więc w bujo pojawiają się piękne grafiki czy rysunki. Praca nad taką formą planowania, może dzięki temu być nie tylko twórcza i rozwijająca naszą kreatywność ale też relaksująca. 
Ale przede wszystkim bullet journal ma pomóc w organizacji i planowaniu naszego życia. Dzięki niemu, zadania mają zostać zrealizowane a nie zapomniane, terminy dochowane a cele osiągnięte- czy to wszystko zrobi się samo? Oczywiście, że nie. Ale jeśli nauczymy się panować z odpowiednim wyprzedzeniem, zapisywać wszystko na bieżąco to szansa na przeoczenie i zapomnienie o czymś istotnym jest dużo mniejsza. Z pewnością grzechem neofitów jest zbytnia gorliwość, warto więc zastanowić się do czego tak naprawdę ma służyć nasz bullet journal?


Zobacz też:

Planowanie od kuchni: jak włączyć dzieci w obowiązki domowe?

Jak uniknąć chaosu w życiu rodziny?

Masz obawy przed podróżowaniem z dzieckiem? Po przeczytaniu tego artykułu znikną

 

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *