Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – co robić, gdy dziecko nie może spać z powodu swędzenia?

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą być naprawdę uciążliwe. Uporczywy i nawracający świąd może być powodem rozdrażnienia malucha, a nawet jego problemów ze snem. Sprawdź, jak pomóc dziecku, gdy nie może spać z powodu swędzenia.

Co to jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się suchością, świądem i różnymi wykwitami skórnymi. Choroba ta bardzo często występuje u alergików – jest reakcją na składniki żywieniowe, zanieczyszczenia powietrza lub inne czynniki. Jest to choroba przewlekła, która może nawracać w późniejszym życiu, dlatego też ważne jest to, by już w okresie niemowlęcym unikać czynników powodujących podrażnienia oraz pielęgnować skórę.

Jeśli zauważysz u dziecka uporczywy świąd, skłonność do podrażnień skóry lub niepokojące wypryski, skonsultuj się z lekarzem, by postawić właściwą diagnozę i rozpocząć prawidłowe leczenie.

Atopowe zapalenie skóry – jak z nim żyć?

Jeśli wiesz już, że Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, przede wszystkim unikaj czynników, które podrażniają skórę malucha. Uważnie obserwuj swoje dziecko, dbaj o jego skórę oraz staraj się, by elementy diety, które uczulają malucha, były eliminowane. Oczywiście trzeba działać w porozumieniu z lekarzem.

Często uporczywe swędzenie nie pozwala dziecku normalnie spać w nocy. Drapanie przynosi krótkotrwałą ulgę, ale może prowadzić nawet do infekcji bakteryjnej. Istnieją sposoby, które pomogą Ci złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry.

  • Kąpiel – zadbaj, by nie była zbyt długa. Optymalna długość to kilka minut. Ważne jest także stosowanie naturalnych kosmetyków i unikanie tych ze sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi. Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę, by nie podrażnić jej intensywnym pocieraniem ręcznikiem.
  • Emolienty – to preparaty zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody. Stosuj je w porozumieniu z lekarzem, który najlepiej doradzi Ci, jak skutecznie natłuszczać skórę dziecka.
  • Spokój i unikanie stresu. W momentach stresowych lub trudnych emocjonalnie świąd może się nasilać, a odruch drapania stać się bardziej intensywny. Warto więc zadbać o stabilność życia dziecka – stałe pory karmienia, kąpieli i snu. Potęguje to poczucie bezpieczeństwa.
  • Odpowiednie ubranka – unikaj sztucznych, syntetycznych materiałów. Mogą one podrażnić wrażliwą skórę Twojego malucha. Najlepsze okażą się przewiewne materiały, np. bawełniane.
  • Bierne palenie sprzyja rozwojowi atopowego zapalenia skóry. Dym tytoniowy jest czynnikiem, który może nasilać objawy tej choroby.

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest stosowanie emolientów i dermokosmetyków. Czasem niezbędne są też leki przepisywane przez lekarza, które łagodzą dotkliwe podrażnienia. Najczęściej mają postać maści do stosowania miejscowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *